Urodziłem się i wychowałem w sadzie pod Sandomierzem - historia założyciela Ewa-Bis

Autor: MB; www.sadyogrody.pl 03 kwietnia 2017 10:02

Urodziłem się i wychowałem w sadzie pod Sandomierzem - historia założyciela Ewa-Bis Marek Marzec, właściciel i zarządzający firmą Ewa-Bis/ fot. Żelazna Studio

Firma Ewa-Bis powstała w 1987 r. w Warszawie. Założycielem i członkiem zarządu firmy jest Marek Marzec. Najważniejszym kierunkiem jej działalności jest eksport świeżych i mrożonych warzyw i owoców. Dzisiaj w ofercie Ewa-Bis można również znaleźć soki NFC, koncentraty oraz produkty FMCG. Ale zacznijmy od początku...

Ewa-Bis powstała w końcówce lat 80-tych, w momencie kiedy zaczęły się przemiany ustrojowe w Polsce. Powstała z chęci osiągania profitów, motywem napędzającym była chęć zysku, choć czasy były trudne. Firma zaczynała od handlu produktami spożywczymi zarówno polskimi jak i „zagranicznymi”. - Przywoziliśmy na wygłodniały wówczas polski rynek słodycze i kawę z Berlina. To pozwoliło zakumulować pierwszy kapitał, który pozwolił na poważniejsze myślenie o większym biznesie. Później był bardzo przyjemny okres w historii firmy, bo znalazłem się w gronie założycieli pierwszej prywatnej hurtowni win w Polsce. Zaczęliśmy importować i dystrybuować wina na polskim rynku, zaopatrywaliśmy  sklepy, hotele i gastronomię. Z winami pracowaliśmy przez kilka lat. Zamknęliśmy tę działalność w momencie pojawienia na rynku problemów związanych z nielegalnym alkoholem - wspomina Marek Marzec.

Po winach przyszedł czas na kolejne wyzwania. - Byliśmy jedną z pierwszych firm, która zaczęła dostarczać na rynek urządzenia do bezkontaktowego znakowania produktów - tzw. drukarki bezkontaktowe  Ink Jet, które były instalowane na liniach produkcyjnych i miały za zadanie opisywać numer zmiany, daty produkcji danego produktu. Biznes okazał strzałem w dziesiątkę. Wówczas popyt na tego typu produkty, w związku z rozwojem sieci handlowych i ich wymaganiami, był ogromny. Szybko staliśmy się liderem rynkowym w Polsce. Współpracowaliśmy z przemysłem napojowym, mleczarskim, tłuszczowym. Prowadziliśmy ten biznes 17 lat, rozwinęliśmy biznes również na Ukrainie - dodaje przedsiębiorca.  

I zapewnia, że zawsze rozwijając swoje biznesy, równolegle realizował się zawodowo m.in. w przetwórstwie owoców i warzyw, potem w Grupie Metro. - Kiedy odsprzedałem swój biznes drukarkowy swojemu dostawcy, postanowiłem zająć się eksportem owoców i warzyw. To był rok 2010. Wróciłem do korzeni, bo ja urodziłem się i wychowałem w sadzie pod Sandomierzem - mówi Marek Marzec.

Biznes eksportu owoców i warzyw jest bardzo rozdrobniony, Ewa-Bis na pewno należy do 20 największych eksporterów w Polsce, ma ok. 1,5 proc. udział w tym rynku.

- Współpracujemy z wieloma klientami i naszym celem jest zaspokojenie ich potrzeb a do tego potrzebujemy dużej grupy dostawców. Pracujemy z ok. 60 grupami producenckimi i ok. 100 indywidualnymi farmerami. Ewa-Bis eksportuje owoce i warzywa do ok. 40 krajów, do niemal całej Europy, krajów Północnej Afryki, pracuje również na terenie byłych radzieckich republik (Białoruś, Kazachstan, Azerbejdżan),  w części Azji oraz Kanadzie. Przymierzamy się do sprzedaży do Chin , Indonezji  i do Wietnamu - wylicza Marek Marzec.

I dodaje: Uważamy, że jako firma handlowa jesteśmy przygotowani do wysyłek do tamtych krajów. Jednak z całą świadomością mogę powiedzieć, że nasi dostawcy nie są do tego gotowi, dlatego nie spieszymy się z obecnością na tamtych rynkach, będziemy je obserwowali i wyciągali wnioski. Polskie sadownictwo szczyci się olbrzymią produkcją jabłek, jednak nadal postęp jakościowy w procesie produkcji jest zbyt mały. A towar niepewnej jakości to tragedia dla firmy handlowej. Nie wiem jak procesy się potoczą, jednak nie jestem w tym temacie optymistą, ze względu na to, że grupy producenckie, które teoretycznie mają największe możliwości i potencjał produkcyjny, obecnie mają trochę inne problemy na głowie niż poprawianie jakości produkowanych jabłek - mówi założyciel Ewa-Bis.

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM