Unijni eksporterzy jabłek mają łatwiejszy dostęp do rynku indyjskiego

Autor: FAMMU/FAPA 26 stycznia 2016 08:33

Unijni eksporterzy jabłek mają łatwiejszy dostęp do rynku indyjskiego Indie rezygnują z ograniczania dostępy dla importowanych jabłek; fot. shutterstock.com

Indyjskie ministerstwo handlu wycofało się z działań podjętych jesienią ubiegłego roku, które miały na celu ograniczenie dostępu do rynku przez wyznaczenie dla importowanych jabłek tylko jednego portu Jawarlal Nehru (Nhava Sheva) - podaje FAMMU/FAPA.

Zmiana przepisów była znacznym utrudnieniem dla eksporterów tych owoców z UE, USA, Chin, Chile i Nowej Zelandii w eksporcie do Indii - przez jeden z największych portów kontenerowych, położony blisko Bombaju.

W odpowiedzi na sprzeciw ze strony kluczowych eksporterów, rząd Indii zmienił niekorzystne przepisy, co powinno ułatwić handel. Zgodnie z nowymi warunkami, obecnie możliwy jest import zarówno przez porty morskie, jak i lotnicze w Kalkucie, Chennai, Bombaju, Kochi oraz przez port lądowy i lotniczy w Delhi. Importowane jabłka mogą także docierać do Indii przez granice lądowe kraju.

Komisja Europejska przyjęła z zadowoleniem poprawę dostępu dla unijnych jabłek do rynku Indii o wysokim potencjale wzrostu. Według danych KE, w sezonie 2014/15 wartość eksportu jabłek z UE do Indii wzrosła sześciokrotnie w ujęciu sezon do sezonu do 11,2 mln USD.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM