Ukraina zwiększa import jabłek z Mołdawii

Autor: FAMMU/FAPA na podstawie: fruit - inform 21 lipca 2015 12:57

Jak wynika z najnowszych danych, Mołdawia stała się w sezonie 2014/2015 bardzo istotnym partnerem handlowym dla Ukrainy. Zwłaszcza sytuacja ta dotyczy rynku jabłek – ukraiński import tych owoców z Mołdawii odnotował rekordowy wzrost - informuje FAMMU/FAPA na podstawie: fruit - inform.

W omawianym okresie sezonu 2014/2015 wielkość ukraińskich zakupów mołdawskich jabłek osiągnęła ponad 6,5 tys. ton wobec na przykład jedynie 29 ton sprowadzonych w sezonie 2010/2011. Zdaniem analityków, tak zwiększone zainteresowanie mołdawskimi produktami na Ukrainie związane jest bezpośrednio z reeksportem ich na rynek rosyjski.

Przypomnijmy, iż rosyjskie embargo również objęło od sierpnia 2014 roku mołdawskie owoce, a Ukraina stała się niejako „kanałem przerzutowym” na rosyjski rynek – przed wprowadzeniem embargo Rosja była znaczącym importerem mołdawskich produktów.

Przypomnijmy jednak, że i na ukraińskie produkty strona rosyjska wprowadziła embargo – stało się to jednak dopiero w październiku 2014 roku – tak wiec Mołdawianie świetnie wykorzystali okres pomiędzy sierpniem a październikiem minionego roku wyraźnie zwiększając swój eksport właśnie przez Ukrainę. Około 90 proc. ze wspomnianej wielkości 6,5 tys. ton jabłek wysłane zostało właśnie w tym okresie.

W sumie w omawianym okresie sezonu 2014/2015 Ukraina zaimportowała łącznie 60 tys. ton
jabłek. Na drugim miejscu uplasowały się arbuzy z wynikiem 22 tys. ton oraz około 5 tys. ton
czereśnie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM