Ukraina zatrzymała hiszpańską sałatę eksportowaną z Polski

Autor: www.sadyogrody.pl/PIORIN 03 marca 2016 13:07

Ukraina zatrzymała hiszpańską sałatę eksportowaną z Polski Powodem zakwestionowania przesyłek było stwierdzenie Frankliniella occidentalis, organizmu kwarantannowego dla Ukrainy/ fot. shutterstock

Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w lutym br. otrzymał powiadomienia od organizacji ochrony roślin Ukrainy o zakwestionowaniu 5 przesyłek sałaty, eksportowanych z Polski, a wyprodukowanych w Hiszpanii. Powodem zakwestionowania przesyłek było stwierdzenie Frankliniella occidentalis, organizmu kwarantannowego dla Ukrainy.

Z uwagi na fakt, że wszystkie zakwestionowane przesyłki sałaty zostały wyprodukowane w innym kraju UE, brak jest możliwości odniesienia się do stanu fitosanitarnego ich miejsc produkcji.

Tym samym dotychczasowy system kontroli fitosanitarnej towarów, opierający się w większości przypadków tylko na ocenie organoleptycznej próby, przeprowadzonej przez inspektorów bezpośrednio w miejscu składowania przesyłki, nie jest efektywny.

Wobec powyższego Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa zalecił, aby w przypadku certyfikacji fitosanitarnej przesyłek warzyw liściowych, pochodzących z Hiszpanii, inspektorzy Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa obligatoryjnie pobierali próby do badań laboratoryjnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM