Ukraina: Wzrost eksportu pomidorów na rynek unijny

Autor: www.fruit-inform.com/www.sadyogrody.pl 17 listopada 2015 15:45

Ukraina: Wzrost eksportu pomidorów na rynek unijny W okresie od stycznia do końca października bieżącego roku wolumen eksportu ukraińskich pomidorów na rynek unijny wzrósł osiągają 4 tys. ton/ fot. shutterstock

W okresie od stycznia do końca października bieżącego roku wolumen eksportu ukraińskich pomidorów na rynek unijny wzrósł osiągają 4 tys. ton. Rok wcześniej eksport ten był śladowy – podaje fruit-inform.com.

Około połowa eksportowanych pomidorów trafiła na polski rynek. Eksporterzy z Ukrainy wykorzystali fakt, że zmieniały się przepisy handlu ze strefą unijną. Korzystny był również wzrost popytu w Polsce na tani import w okresach, kiedy ceny rodzimych warzyw rosły.

Jednocześnie największym importerem pomidorów z Ukrainy była Białoruś.  Jej udział wyniósł aż 75 procent ukraińskiego eksportu tych warzyw ogółem.

Mimo wszystko, zauważyć można negatywny wpływ rosyjskiego embarga na cały sektor i eksport ukraińskich pomidorów w 2015 roku. Od stycznia do października cały eksport pomidorów z Ukrainy wyniósł 20 tys. ton, czyli tylko połowę wolumenu zeszłorocznego. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM