Ukraina: Warzywa szklarniowe tańsze o 50 proc. niż przed rokiem

Autor: www.sadyogrody.pl/www.freshplaza.com 23 maja 2016 12:02

Ukraina: Warzywa szklarniowe tańsze o 50 proc. niż przed rokiem Ceny warzyw szklarniowych na ukraińskim rynku spadły średnio o 50 proc./ fot. shutterstock.com

Tegoroczne ceny warzyw szklarniowych na ukraińskim rynku spadły średnio o 50 procent. Głównym powodem tego gwałtownego spadku cen jest brak popytu ze strony rynków eksportowych – informuje serwis Freshplaza.com.

Cena brodawkowych ogórków spadła prawie o połowę. W chwili obecnej producenci deklarują, że ceny tych produktów oscylują w granicach 10-13 UAH/kg. Natomiast ogórki o gładkiej skórce oferowane są obecnie między 6-7 hrywien za kilogram, czyli są o 65 proc. tańsze niż przed rokiem.

Głównym powodem stosunkowo niskich cen ogórków jest brak popytu na eksport tych produktów. W ubiegłym roku, ukraińscy rolnicy aktywnie dostarczane ogórki do Rosji i Białorusi, co dało im możliwość naliczania wyższych cen na rynku krajowym.

Z kolei ukraińscy producenci sprzedają pomidory szklarniowe po 20-25 UAH/kg, podczas gdy rok temu cena tych produktów była średnio o 42 proc. wyższa.

Obniżenie cen pomidorów jest wynikiem konkurencji ze strony tańszych produktów importowanych. Uczestnicy rynku twierdzą, że obecnie na rynku dostępne są znaczne ilości pomidorów z Turcji, które kosztują nie więcej niż 13-15 UAH/kg. Rok temu, pomidory nie były importowane na Ukrainę, ale ze względu na zmniejszenie podaży na lokalnych farmach brakowało tych produktów w kraju.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM