Ukraina: Niskie ceny i zastój na rynku warzyw

Autor: www.fruit-inform.com/www.sadyogrody.pl 29 grudnia 2015 07:59

Ukraina: Niskie ceny i zastój na rynku warzyw Na Ukrainie zauważyć można bardzo niski popyt na warzywa w grudniu bieżącego roku.

Na Ukrainie zauważyć można bardzo niski popyt na warzywa w grudniu bieżącego roku. Zwykle sprzedaż warzyw rosła na początku zimy. Jednak jak twierdzą eksperci, aktualny spadek popytu można usprawiedliwić, ponieważ wzrost cen, który mógłby być teraz realizowany, wyczerpany został już w połowie jesieni – podaje fruit-inform.com.

Konsumpcja tradycyjnych warzyw rośnie do października, aby potem spadać w okresie listopad – grudzień. Konsumpcja warzyw, od października do grudnia, maleje średnio o 26 procent.

Jednak zauważyć można również spadek cen w okresie od października do grudnia, który dla tej fazy sezonu nie jest typowy. Zazwyczaj ceny warzyw zaczynają spad we wrześniu wraz z postępującymi zbiorami i rosnącą na bieżąco podażą. Producenci od razy wyprzedają nadwyżki i to co do przechowywania się nie nadaje. Taki stan rzeczy trwa to do grudnia spadki zwykle wyhamowują i rozpoczynają się wzrosty cen, związane z malejącą podażą produktów.

Jednak ten sezon był nietypowy. W związku z niskimi zbiorami, producenci wstrzymywali się ze sprzedażą, czekając na lepsze ceny. Taka taktyka doprowadziła do nadwyżki warzyw tradycyjnych w końcówce roku. Najpierw zauważyć można było zwyżkę, a w okresie listopad – grudzień przyszedł spadek cen o około 30 proc.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM