Ukraina: Ceny cebuli spadają z powodu niskiej jakości warzyw

Autor: www.fruit-inform.com/www.sadyogrody.pl 09 listopada 2015 11:18

Ukraina: Ceny cebuli spadają z powodu niskiej jakości warzyw

Producenci cebuli na Ukrainie wstrzymują się ze sprzedażą dobrej jakości warzyw. Z powodu niskiej podaży zwiększył się importu – głównie z Polski. Jednak zarówno cebula importowana jak i krajowa jest niskiej jakości, przez co jej ceny spadają – podaje fruit-inform.com.

Zwiększenie importu cebuli spowodowało spadek cen na ukraińskich rynkach hurtowych. Jednak do sprzedaży w tym momencie trafia cebula najniższej jakości. Producenci cebuli, którzy posiadają towar dobrej jakości przetrzymują go w oczekiwaniu na wyższe ceny.

Jednak pomimo wysokiego popytu, niska jakości spowodowała obniżenie cen – 7-7,5 hrywny/kg (około 1,23-1,32 zł/kg).  

Równolegle wzrosła podaż krajowej cebuli – początkowo kosztowała 8,5-9 hrywny/kg (1,49-1,58 zł/kg). Jednak z powodu importu i generalnie niskiej jakości ukraińskiej cebuli – były to zbyt wysokie ceny. W rezultacie krajowa cebula kosztuje około 7-8 hrywny/kg (1,23-1,41 zł/kg). W ciągu ostatniego tygodnia poziomy cenowe spadły o 10-15 proc.  

Jednak spadki są tymczasowym trendem, bowiem teraz wyprzedawana jest cebula kiepskiej jakości, która nie ma szans na przechowywanie. Eksperci rynku szacują, że wzrost cen nastąpi w grudniu. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM