UE oszacowała straty eksportu warzyw i owoców za 2014 r.

Autor: FAMMU/FAPA 17 marca 2015 12:52

UE oszacowała straty eksportu warzyw i owoców za 2014 r. fot. shutterstock

W całym 2014 roku kraje unijne odnotowały 15 proc. spadek eksportu owoców i warzyw w porównaniu do roku 2013. Największy odnotowano oczywiście w przypadku dostaw do Rosji – po wprowadzonym w sierpniu minionego roku embargu wysyłka w tym kierunku zredukowana została aż o 87 proc. - informuje FAMMU/FAPA.

W sumie wartość eksportu w stosunku do roku 2013 spadła aż o 400 mln euro. Oprócz Rosji mniejsze dostawy owoców i warzyw z Unii Europejskiej odnotowano również w przypadku Libii – spadek o 35 proc., Ukrainy – spadek o 33 proc., a także Malezji – o 18 proc. i Stanów Zjednoczonych – o 10 proc.

Również mniej chętnie unijne produkty importowały kraje afrykańskie – w tym największy spadek odnotowano w przypadku Senegalu – o 26 proc. czy Wybrzeża Kości Słoniowej – o 22 proc. W tym samym okresie w wyniku poszukiwania nowych rynków i dywersyfikacji zakupów zdecydowanie dostawy do Rosji wzrosły z kierunku Chin, Turcji czy Izraela i Maroka, sporo więcej importowano także z innych byłych republik radzieckich.

Przykładowo dostawy kapusty do Rosji wzrosły o przeszło 300 proc. w przypadku warzywa pochodzącego z Serbii czy z tego samego kraju dostawy warzyw korzeniowych jak marchew czy buraki wzrosły wobec poprzedniego roku o 1100 proc. Co ciekawe, dostawy szwajcarskich jabłek do Rosji również wzrosły ponad czterokrotne.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM