Turcja: Rekordowy eksport czereśni

Autor: www.fruit-inform.com/www.sadyogrody.pl 15 lipca 2016 09:10

Turcja: Rekordowy eksport czereśni W tym roku Turcji udało się wyeksportować na zagraniczne rynki rekordową ilość czereśni. W ujęciu wartościowym eksport tureckich czereśni od kwietnia br. wyniósł 137,8 mln dolarów / fot. pixabay

W tym roku Turcji udało się wyeksportować na zagraniczne rynki rekordową ilość czereśni. W ujęciu wartościowym eksport tureckich czereśni od kwietnia br. wyniósł 137,8 mln dolarów, czyli prawie dwa razy więcej niż w 2015 roku – podaje fruit-inform.com.

Według ekspertów znaczy wzrost eksportu zbiegł się ze spadkiem produkcji. W bieżącym roku produkcja czereśni w Turcji zmniejszyła się o 35 proc. ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne. W związku z tym tamtejsi ogrodnicy uzyskują wyższe ceny za owoce. W ubiegłym roku cena czereśni na eksport wahała się między 1,5-2 dolary/kg, zaś w bieżącym roku wynosiła średnio 2,5 dolary/kg.

Głównym odbiorcą tureckich czereśni dotychczas były Niemcy (wartość importu 64,5 mln dolarów) i Rosja (16,7 mln dolarów). Do Austrii trafiły owoce o łącznej wartości 10,8 mln dolarów oraz do Holandii – 10,3 mln dolarów. Czereśnie wyeksportowano do 43 państw.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM