Turcja, Chiny i Białoruś "korzystają" na rosyjskim embargu

Autor: www.freshplaza.com/www.sadyogrody.pl 11 czerwca 2015 09:44

Turcja, Chiny i Białoruś "korzystają" na rosyjskim embargu fot. shutterstock.com

Kraj, który korzysta najwięcej na wprowadzeniu embarga przez Rosję to Turcja. Odnotowano 25 proc. wzrost importu z tego kraju w miesiącach od sierpnia do grudnia. Import z Chin podniósł się o około 10 proc. w tym samym okresie, zaś z Białorusi o 36 proc. - podaje freshplaza.com.

Rosja jest w pierwszej piątce największych importerów produktów rolno-spożywczych z całego świata. 30 proc. tego importu pochodziło z krajów Unii Europejskiej. Po wprowadzeniu embarga import ten w okresie od sierpnia do grudnia spadł o 20 proc, to jest o około 670 mln kg żywności.

Turcja korzystając z rosyjskiego embarga eksportuje więcej cytrusów, ogórków i winogron, Chiny w dużej mierze wysyłają gruszki, zaś Białoruś - jabłka, pomidory, marchew i kapustę.

W trudnej sytuacji po wprowadzeniu zakazu znalazła się Holandia. Jak twierdzi tamtejszy przedsiębiorca, Rosja była bardzo ważnym odbiorcą produktów z tego kraju, jednak istnieją możliwości rozwoju bez Rosji.

Holandia prężnie szuka nowych rynków zbytu dla krajowych produktów. Chiny i Brazylia otworzyły się już na tamtejsze gruszki, a nadal trwają rozmowy o eksporcie papryki do Chin. Holenderską cebulę można już znaleźć w Indonezji i Panamie. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM