TTIP: Copa-Cogeca postuluje zniesienie pozataryfowych barier w handlu owocami i warzywami

Autor: FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł 12 stycznia 2016 15:35

TTIP: Copa-Cogeca postuluje zniesienie pozataryfowych barier w handlu owocami i warzywami fot. shutterstock

W ramach negocjowanego porozumienia handlowego pomiędzy UE a USA (TTIP) unijni rolnicy reprezentowani przez Copa-Cogeca uznają za priorytetowe zniesienie barier pozataryfowych w handlu zwłaszcza dla owoców i warzyw - informuje FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł.

Twierdzą oni, iż obecnie unijny eksport owoców i warzyw na amerykański rynek jest znacznie utrudniony ze względu na bariery pozataryfowe, równorzędne do stosowania 10 proc. ceł w imporcie.

USA rocznie eksportuje na unijny rynek owoce i warzywa o wartości przekraczającej 2,5 mld EUR, podczas gdy UE sprzedaje do USA produkty o wartości mniejszej niż 0,9 mld EUR. Copa-Cogeca uważa, że za taką dysproporcją w wymianie handlowej pomiędzy stronami stoi nie tylko konkurencyjność cenowa amerykańskich owoców i warzyw. Drugim czynnikiem utrudniający m wywóz tej grupy artykułów do USA są bariery techniczne. Jak twierdzi unijna organizacja, produkty eksportowane z UE na amerykański rynek ze względów fitosanitarnych mogą być odprawiane tylko w jednym porcie (Philadelphia Regional Port Authority). Natomiast ta sama grupa towarów eksportowanych z USA do Unii może być wysyłana szybko i bez przeszkód trafia do unijnych odbiorców przez wszystkie porty Wspólnoty.

Nie wszyscy zgadzają się z oceną sytuacji prezentowaną przez Copa-Cogeca. Według informacji pozyskanych przez EurActive, unijni eksporterzy owoców i warzyw mogą korzystać z kilkunastu amerykańskich portów. Wydaje się więc, że kwestia barier w dostępie unijnych owoców i warzyw do USA będzie w dalszym ciągu poruszana w ramach toczących się negocjacji TTIP.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM