Truskawki 2017: W hurcie ceny spadają, w skupie biją rekordy. Ile trzeba zapłacić za kilogram owoców?

Autor: Aneta Gwara-Tarczyńska/www.sadyogrody.pl 13 czerwca 2017 10:05

Truskawki 2017: W hurcie ceny spadają, w skupie biją rekordy. Ile trzeba zapłacić za kilogram owoców? fot. shutterstock

Na rynku przybywa truskawek. W hurcie ich ceny sukcesywnie spadają. Podczas ostatniej analizy kilogram truskawek kosztował nawet 10 zł/kg. Obecnie dochodzą do 7,5 zł/kg. Wysokie są natomiast ceny truskawek w skupie. 

Według analizy serwisu www.sadyogrody.pl ceny truskawek na rynkach hurtowych na terenie całego kraju wahają się między 3-7,5 zł/kg. Warto wspomnieć, że jeszcze tydzień temu dochodziły do 1o zł/kg.

Na Warszawskich Broniszach ceny truskawek spadły z 5-8,5 zł/kg na 4,5-7 zł/kg. Podobną tendencję zauważyć można na rynku hurtowym we Wrocławiu, gdzie kilogram truskawek obecnie kosztuje 3-6,5 zł/kg natomiast jeszcze tydzień temu trzeba było za nie zapłacić 5-8 zł/kg.

W Poznaniu ceny owoców wahają się między 5-7,5 zł/kg. Podczas ostatniej analizy dochodziły do 10 zł/kg. W Rzeszowie producenci i dystrybutorzy sprzedają owoce za 5-7,5 zł/kg (było 6-10 zł/kg). Na Giełdzie Kaliskiej kilogram truskawek kosztuje 5-5.5 zł/kg. W tym przypadku również odnotowaliśmy spadek – z 5,5-7,5 zł/kg.

Biorąc pod uwagę wszystkie monitorowane przez nas rynki hurtowe, jedynie w Łodzi ceny truskawek nie zmieniły się i w dalszym ciągu kosztują 4-7,5 zł/kg.

Na giełdzie truskawkowej w miejscowości Goławin łubianka truskawek kosztuje 10-13 zł/kg. W skupie kilogram truskawek z szypułką kosztuje 4 zł, natomiast bez szypułki 5 zł/kg.

Według danych IERiGŻ-PIB, średnia cena skupu truskawki deserowej w zeszłym tygodniu wynosiła 7,63 zł/kg. W Małopolsce tego typu owoce skupowane były średnio za 6-7 zł/kg, natomiast na Mazowszu za 10 zł/kg. W woj. podkarpackim truskawki deserowe skupowane były za 7,5 zł/kg. Warto podkreślić, że rok temu średnia cena skupu owoców deserowych wynosiła 4,07 zł/kg.

W zakładach przetwórczych średnia cena skupu truskawek z szypułką wynosiła 3,25 zł/kg. W tym wypadku również wzrost jest znaczący, ponieważ w analogicznym okresie rok wcześniej tego typu owoce kosztowały 1,75 zł/kg. W woj. lubelskim truskawki z szypułką kosztowały w zakładach przetwórczych 3,25 zł/kg, natomiast w woj. łódzkim – 3,2-3,3 zł/kg.

Jak dowiedział się serwis www.sadyogrody.pl w gminie Jasieniec truskawki eksportowe o wielkości powyżej 30 mm kosztują 5 zł/kg. Za truskawki z szypułką otrzymać można 4 zł/kg. Natomiast cena truskawki w kistenie wynosi 3,7 zł/kg.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM