Trudna sytuacja na rynku jabłek. Do wzrostu cen konieczna jest znaczna poprawa w eksporcie

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 23 marca 2016 09:30

Trudna sytuacja na rynku jabłek. Do wzrostu cen konieczna jest znaczna poprawa w eksporcie Mariusz Dziwulski, analityk banku BGŻ BNP Paribas/ fot. PTWP

- Do wzrostu cen konieczna jest znaczna poprawa w eksporcie jabłek. Zakładając, że z rynku, według planów, zostanie wycofanych 290 tys. t jabłek to, patrząc na różnice w wysokości zapasów, eksport w pierwszej połowie 2016 r. musiałby ukształtować się na zbliżonym poziomie jak w roku poprzednim – mówi serwisowi www.sadyogrody.pl Mariusz Dziwulski, analityk banku BGŻ BNP Paribas.

Dodaje, że zakładając, że sprzedaż zagraniczna jabłek z Polski w pierwszych dwóch miesiącach bieżącego roku była jednak niższa niż rok wcześniej, jego dynamika w kolejnych tygodniach musiałaby istotnie przyspieszyć. Przy utrzymaniu mniejszej sprzedaży na rynek białoruski i niemiecki, może być to jednak trudne.

- W drugiej połowie 2015 r. eksport jabłek z Polski dość istotnie się zmniejszył. Z danych Eurostatu wynika, że Polska sprzedała za granicę 202 tys. t jabłek – o 28 proc. mniej niż w analogicznym okresie przed rokiem. Główną przyczyną spadku było istotne zmniejszenie sprzedaży jabłek do Białorusi – o ponad 50 proc. do 34 tys. t. Dzięki wyższym cenom łączna wartość eksportu jabłek z Polski w tym okresie obniżyła się o 4,1 proc. do niespełna 71 mln euro – mówi ekspert.

Jak mówi, widać pewne zmiany w strukturze geograficznej eksportu, świadczące o próbach większej sprzedaży na wschód, przy ograniczonym popycie na rynku białoruskim. - Z danych statystyki unijnej wynika, że większe ilości jabłek trafiały do krajów takich jak Litwa czy też Łotwa. Eksport łącznie do tych dwóch krajów w okresie VII-XII  2015 r. zwiększył się o 65 proc. do 38 tys. t. Zatem dostawy na te rynki jedynie w części rekompensowały spadek wolumenu eksportu do Białorusi – analizuje Mariusz Dziwulski.

- Warto zwrócić uwagę, że istotnie mniejszy był eksport do krajów zachodnich. Do Niemiec, które są największym unijnym odbiorcą jabłek z Polski eksport obniżył się o 49 proc. w porównaniu do roku poprzedniego do 28,2 tys. t. Wysyłki do Holandii w analogicznym okresie zmniejszyły się o blisko 40 proc. do niespełna 3 tys. t – podkreśla.

Na razie brak jest oficjalnych danych o eksporcie w pierwszych miesiącach bieżącego roku. - Biorąc jednak pod uwagę zmiany zapasów w Polsce w styczniu i lutym br., można przypuszczać, że handel jabłkami na początku br. był również wolniejszy niż przed rokiem. Według statystyk WAPA (za TRSK) w dwóch pierwszych miesiącach br. upłynniono 502 tys. t zapasów czyli o blisko 11 proc. mniej niż przed rokiem. Poziom zapasów jabłek na początku marca br. według Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych wyniósł 804 tys. t i był o 11 proc. wyższy niż w analogicznym okresie przed rokiem.

Utrzymanie się wysokiego poziomu zapasów, przy zachowaniu słabej dynamiki eksportu nie sprzyja wzrostom cen na rynku – komentuje Dziwulski.

- Ceny jabłek w skupie do konsumpcji bezpośredniej utrzymują się na dość stabilnym poziomie – w styczniu i lutym wyniosły odpowiednio 1,08 i 1,05 zł/kg (dane IERiGŻ-PIB za Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi). Podobny poziom cen notowany był w pierwszej połowie marca br. Warto jednak zauważyć, że w minionym roku ceny jabłek w marcu zaczęły dość dynamicznie wzrastać – podkreśla.

Jak mówi, obecnie takiego impulsu nie widać, a relacje cen rok do roku na korzyść bieżącego sezonu zaczęły się zmniejszać. - Z notowań cenowych wynika, że w pierwszej połowie marca br. ceny jabłek w skupie krajowym były o 22 proc. wyższe niż w analogicznym okresie przed rokiem, w lutym bieżącego roku różnica ta wyniosła ok. 40 proc. – podsumował analityk banku BGŻ BNP Paribas.  

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM