Trudna sytuacja na rynku jabłek. Ceny są niższe niż rok temu

Autor: Agrobiznes w TVP 31 grudnia 2016 12:11

Trudna sytuacja na rynku jabłek. Ceny są niższe niż rok temu Typowo eksportowa odmiana 'idared' przed rokiem kosztowała nawet 0,90 zł/kg. Teraz nie przekracza 0,70 zł/kg. / fot. shutterstock

Jabłek będzie więcej – tak szacują Amerykanie w swoim najnowszym raporcie. Światowe zbiory mają wzrosnąć grubo o ponad milion ton i wyniosą blisko 80 mln ton. Głównymi udziałowcami tego wyniku będą Chińczycy – podaje Agrobiznes w TVP.

W Państwie Środka produkcja ma wzrosnąć o 900 tys. ton. Stany Zjednoczone zbiorą o 100 tys. ton jabłek więcej niż w poprzednim sezonie. Jedynie kraje Unii Europejskiej zanotują spadki.

Jak można podsumować ten rok na naszym rynku? Zawiodła pogoda i ceny. Od 30 do nawet 40 proc. plantacji zostało poważnie uszkodzonych przez częste gradobicia. Jednak mniejsze zbiory wcale nie wpłynęły na wyższe ceny. Typowo eksportowa odmiana 'idared' przed rokiem kosztowała nawet 0,90 zł/kg. Teraz nie przekracza 0,70 zł/kg. Nawet odmiany z wyższej półki takie jak 'golden delicious' czy 'gala' wcale nie są droższe, zwłaszcza w supermarketach.

Porównanie z innymi krajami też wypada blado. Nasza odmiana 'gala' jest prawie o połowę tańsza niż w Chinach i aż 6-krotnie tańsza niż w Szwajcarii.

Więcej w programie Agrobiznes w TVP.    

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM