Dziś rusza konferencja sadownicza TRSK "Europa rynkiem dla polskich jabłek"

Autor: www.sadyogrody.pl 28 marca 2017 09:14

Dziś rusza konferencja sadownicza TRSK "Europa rynkiem dla polskich jabłek" Prof. Eberhard Makosz, przewodniczący zarządu Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych/ fot. PTWP

28 marca 2017 roku w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie odbędzie się międzynarodowa konferencja sadownicza p.t. "Europa rynkiem dla naszych jabłek". Organizatorem wydarzenia jest Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych (TRSK).

Jak podkreśla prof. Eberhard Makosz, przewodniczący zarządu TRSK, nasz kraj jest nadal skazany na wysoki eksport jabłek deserowych. W tym sezonie handlowym są szanse na eksport ponad 1,0 mln ton jabłek deserowych. A trzeba wyeksportować więcej, co najmniej o 300 tys. ton, aby podnieść opłacalność produkcji jabłek.

- Od początku naszego eksportu do niedawna, jedynymi odbiorcami naszych jabłek były kraje europejskie, głównie wschodniej Europy. Od kilku lat eksportujemy jabłka poza Europę, ale w niewielkich ilościach. Aktualnie do 5 %, za kilka lat do 10% krajowego eksportu. Także w najbliższej przyszłości podstawowym rynkiem dla naszych jabłek będzie Europa. Jakie są szanse na zwiększenie eksportu naszych jabłek deserowych do krajów europejskich. Jakie trzeba spełnić warunki i wymagania, które są różne w krajach zachodniej i wschodniej Europy. Duże są szanse na istotny wzrost eksportu, głównie z powodu konkurencyjnych cen. Pod tym względem, jeszcze przez co najmniej kilka lat - tłumaczy prof. Makosz.

Jego zdaniem, problemami w zwiększeniu eksportu jabłek są ich jakość i oferowane odmiany. Pod tym względem nie spełniamy wymagań, zwłaszcza krajów zachodniej Europy. Na razie tylko niewielka część spełnia te wymagania i warunki rynku zachodniej Europy. W związku z tym trzeba się dobrze zastanowić, co i jak trzeba możliwie szybko zmienić w naszej produkcji i w eksporcie jabłek, aby sprostać wymaganiom, aby zwiększyć eksport, zwłaszcza do krajów z wyższymi cenami.

- Głównym celem tej konferencji jest znalezienie odpowiedzi na pytania. Jakimi sposobami można zwiększyć eksport jabłek, po wyższych cenach? Czy i komu warto produkować jabłka po nieopłacalnych cenach. Aktualnie ponad 50 % jabłek. Jest to pierwsza, i na razie jedyna, konferencja na której zostaną przedstawione kompleksowo problemy eksportu naszych jabłek. Szczególnie ważne dla producentów i eksporterów jabłek - podał prof. Makosz.

SPRAWDŹ PROGRAM KONFERENCJI!

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM