TRSK: Konferencja "Europa rynkiem dla polskich jabłek" (zdjęcia)

Autor: Aneta Gwara-Tarczyńska/www.sadyogrody.pl 30 marca 2017 12:42

28 marca 2017 r. na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie odbyła się międzynarodowa konferencja sadownicza, która nosiła tytuł „Europa rynkiem dla polskich jabłek” zorganizowana przez Towarzystwo Rozwoju Sadów Karlowych. Serwis www.sadyogrody.pl był patronem medialnym tego wydarzenia.

Na początku konferencji delegacje Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych, grup producenckich, Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, Urzędu Marszałkowskiego województwa lubelskiego oraz pani dyrektor Instytutu Ogrodnictwa złożyli organizatorowi konferencji – prof. dr hab. Eberhardowi Makoszowi – życzenia z okazji 85-tych urodzin.

Prof. Makosz we wstępie przyznał, że nie czuje się zaskoczony niższą frekwencję. - Dzisiaj będziemy mówić o sprawach, które nie są dla każdego. Nie wszyscy chcą i mogą je udźwignąć. Gdybyśmy chcieli mówić o odmianach jabłek, ochronie sadów to sala byłaby, jak zawsze pełna. Ale eksport jabłek, organizacja sadownictwa to inna sprawa – stwierdził prof. Makosz.

Następnie dr Bożena Nosecka przedstawiła geografię eksportu polskich jabłek w Europie. Temat polskich jabłek w krajach zachodniej Europy podjął temat Helwig Schwartau z Niemiec. Peter van Arkel z Holandii podpowiedział jak dostosować polskie jabłka do potrzeb i wymagań rynku zachodniej Europy.

Po krótkiej przerwie Maciej Lipecki, prezes SPS opowiedział o rozwoju sadownictwa w krajach po byłym Związku Radzieckim. Problemy w eksporcie naszych jabłek do krajów wschodniej Europy omówił Sławomir Kędzierski, wiceprezes Unii Owocowej.

Relacje z wykładów pojawią się w najbliższych dniach na łamach portalu www.sadyogrody.pl.  

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM