Szkody po przymrozkach są duże. Za większość owoców trzeba będzie zapłacić więcej

Autor: www.wp.pl/www.sadyogrody.pl 11 maja 2017 13:08

Szkody po przymrozkach są duże. Za większość owoców trzeba będzie zapłacić więcej fot. shutterstock

Szykujcie się na drogie owoce. Sadownicy są tak przerażeni stratami w swoich sadach, że do oprysków używają już nawet... rozpuszczonej aspiryny z aptek. Przez mniejsze zbiory więcej zapłacić trzeba będzie za jabłka, gruszki czy śliwki. Drastycznie podrożeć mogą też truskawki, maliny oraz czereśnie - informuje wp.pl.

Doktor Bożena Nosecka z Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej nie ma wątpliwości, że. O ile? To na razie trudne do oszacowania. Jej zdaniem, najgorzej będzie z czereśniami.

- Tu przymrozki zniszczyły potężną liczbę kwiatów. A to oznacza, że one nie dadzą już owoców. Mówimy o zbiorach mniejszych w skali całego kraju nawet o 50 proc. Czereśnie na pewno więc będą droższe niż w ostatnich latach. O ile? Tego dziś nie da się policzyć – mówi w rozmowie z Wirtualną Polską.

- Problemy będą też z morelami i brzoskwiniami. Tu także przymrozki poczyniły spore szkody. Ucierpiały także truskawki – dodaje ekspertka.

Droższe zapewne będą też jabłka. To najważniejszy z punktu widzenia polskiej gospodarki owoc. - Nie wierzę, że wymroziło 80 proc. polskich jabłek. To dane stanowczo przeszacowane. Na pewno jednak problem jest. W jakiej skali? Dziś nikt nie ma jeszcze dokładnych danych. Trwa dopiero ich zbieranie – mówi dr Nosecka.

Więcej na wp.pl. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM