Syria wyśle 700 tys. ton cytrusów do Rosji

Autor: PAP 09 grudnia 2015 10:09

Syria wyśle 700 tys. ton cytrusów do Rosji Syria dostarczy 700 tys. ton cytrusów do Rosji/ fot. shutterstock.com

- Syria wyśle 700 tys. ton cytrusów do Rosji, by zastąpić na tamtejszym rynku owoce z Turcji objęte przez Rosję embargiem w ramach odwetu za zestrzelenie przez tureckie lotnictwo rosyjskiego bombowca na pograniczu syryjsko-tureckim - podała AFP.

- Przygotowujemy teraz ok. 700 tys. ton cytrusów, głównie pomarańczy, żeby wysłać je na rynek rosyjski - powiedział AFP Fares Szehabi z syryjskiej Izby Przemysłowej. Dodał, że mają one wypełnić lukę wywołaną zakazem importu tureckich produktów rolnych do Rosji.

- Pierwsza dostawa została już wysłana do Rosji - dodał Szehabi, nie precyzując ilości wysłanych cytrusów.

Według niego na rynek rosyjski mają też trafić inne syryjskie towary, jak na przykład tekstylia.

Szef damasceńskiej Izby Przemysłowej Samer Debes cytowany przez turecką agencję SANA powiedział, że wkrótce do Rosji uda się delegacja syryjskich przemysłowców i biznesmenów, by przeanalizować możliwości współpracy, jakie powstały na skutek sankcji nałożonych przez Rosję na Turcję.

Według danych ministerstwa rolnictwa w Damaszku, produkcja cytrusów w Syrii wynosi 1,05 mln ton rocznie. Jest skoncentrowana w nadmorskich prowincjach Latakia i Tartus, kontrolowanych przez siły reżimu prezydenta Baszara el-Asada, z którym Rosja utrzymuje bliskie stosunki. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM