Światełko w tunelu! Lista produktów objętych embargiem może się zmienić?

Autor: PAP 26 czerwca 2015 10:07

Światełko w tunelu! Lista produktów objętych embargiem może się zmienić? Jest szansa na zniesienie embarga na część produktów fot. shutterstock

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew poinformował, że podpisał rozporządzenie rządu o przedłużeniu o rok, czyli do 5 sierpnia 2016 r., embarga na żywność z krajów UE, z USA, Kanady, Australii i Norwegii. Lista produktów może się zmienić "zależnie od wielu przyczyn, w tym także od tego, jak będą układać się nasze stosunki z partnerami z Europy i innych krajów" - zastrzegł premier Rosji.

- Właśnie zatwierdziłem aktem rządowym wykaz towarów, których dotyczy przedłużenie, jeszcze na jeden rok, zakazu importu do naszego kraju - powiedział Miedwiediew otwierając posiedzenie rządu.

Jak dodał premier, cytowany przez dziennik "Kommiersant", wykaz "w zasadzie nie różni się od tego, co było" objęte dotychczasowym embargiem, "z wyjątkiem pewnych konkretnych pozycji dotyczących biomateriałów". Miedwiediew wskazał, że w spisie towarów, których import do Rosji jest zakazany, pozostają owoce i warzywa, mięso, w tym wieprzowina, kiełbasy, podroby, a także ryby, skorupiaki, mleko i produkty mleczne.

Dzień wcześniej dekret ws. przedłużenia o rok zakazu importu zachodniej żywności podpisał prezydent Rosji Władimir Putin. Następnie ministrowie państw UE podjęli decyzję o przedłużeniu sankcji gospodarczych wobec Rosji za wspieranie separatystów na wschodzie Ukrainy. Restrykcje te obejmują ograniczenia w dostępie do kapitału dla rosyjskich banków państwowych, firm naftowych (Rosnieft, Transnieft i Gazprom Nieft) i trzech firm zbrojeniowych (OPK Oboronprom, United Aircraft Corporation i Urałwagonzawod). Wprowadzono też ograniczenia w sprzedaży Rosji zaawansowanych technologii dla przemysłu naftowego i sprzętu podwójnego zastosowania oraz embargo na broń.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM