Susza zachwiała rynkiem owoców: Niskie zbiory, wysokie ceny

Autor: Agrobiznes TVP 20 sierpnia 2015 14:43

Susza zachwiała rynkiem owoców: Niskie zbiory, wysokie ceny Małe zbiory, wysokie ceny na rynku owoców/ fot. shutterstock.com

Pierwsze efekty suszy w rolnictwie już widać Plantatorzy nie są zadowoleni. Nawet najlepsza cena nie zagwarantuje im opłacalności, gdy nie mają czego sprzedawać – podaje Agrobiznes TVP.

Maliny w klasie extra sprzedawane są nawet po 8 zł/kg , klasa pierwsza kosztuje 7,5 zł/kg, a klasa druga przynajmniej 7 zł/kg. Zakłady są w stanie zapłacić naprawdę dużo, aby tylko zdobyć towar i to jak najlepszy, a z tym jest wyjątkowo trudno.

Na rynku mało też jest śliwek. Owoce te do mrożenia skupowane są w cenie 1-1,60 zł/kg. Najbardziej poszukiwane są odmiany ‘Łowicka’ i ‘Dąbrowicka’. To cena prawie dwa razy wyższa niż przed rokiem.

Odwrotna sytuacja jest z aronią. Skup dopiero rusza, ale nie ma wielkiego zapotrzebowania na te owoce. Nie ma też opłacalnych cen - kilogram aronii kosztuje około 0,60-0,80 zł/kg. Na początku ubiegłego sezonu płacono ponad 1 zł/kg. 

Do przetwórni trafiają już pierwsze dostawy jabłek. Przywiezione do zakładów kosztują 0,33-0,36 zł/kg, a przed rokiem 0,20 zł/kg. Droższe są tez owoce deserowe.

Zobacz więcej w programie Agrobiznes TVP.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM