Susza winduje ceny warzyw. Najdroższa kapusta i marchew

Autor: Puls Biznesu 09 października 2015 10:22

Susza winduje ceny warzyw. Najdroższa kapusta i marchew Susza wywindowała ceny niektórych warzyw. Gwałtowne wahania mogą skłonić producentów do wyboru bardziej stabilnej opcji/ fot. shutterstock

Susza wywindowała ceny niektórych warzyw. Gwałtowne wahania mogą skłonić producentów do wyboru bardziej stabilnej opcji – podaje Puls Biznesu.

Jak twierdzi Mariusz Dziwulski, analityk banku BGŻ BNP Paribas,  za tak duży wzrost cen odpowiada susza. Według szacunków GUS, kapusty będzie w tym roku o 22 proc. mniej niż w ubiegłym. Dodaje, że znaczenie ma też niski poziom ubiegłorocznych cen związany z rosyjskim embargiem. Rosja była znaczącym odbiorcą tego warzywa, zwłaszcza kapusty pekińskiej. W porównaniu z wrześniem zeszłego roku kapusta jest o 133 proc. droższa.

Analityk dodaje, że droga jest również marchew. Wprawdzie o 110 proc. jednak jest to najwyższa wrześniowa cena od dekady.

Według niego, dodatkowo wahania cen potęguje duża liczba drobnych producentów, którzy z roku na rok zwiększają bądź zmniejszają zasiewy pod wpływem cen z ostatniego sezonu.

Czytaj więcej w Pulsie Biznesu. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM