Susza winduje ceny owoców i warzyw?

Autor: Dziennik Zachodni 17 września 2015 11:57

Susza winduje ceny owoców i warzyw? Z powodu suszy rosną ceny żywności na targowiskach i w sklepach/ fot. shutterstock

Z powodu suszy rosną ceny żywności na targowiskach i w sklepach. W dużej mierze widać jej skutki w naszych portfelach - podaje Dziennik Zachodni.

Upały, które dotknęły Polskę, w lipcu i sierpniu wpłynęły na wielkość plonów w warzywnictwie i sadownictwie. Należy więc liczyć się z możliwością wzrostu cen w stosunku do 2014 r. zwłaszcza, że w ubiegłym roku z powodu rosyjskiego embarga i niestabilnej sytuacji finansowej na Ukrainie ceny spadły - brzmi komunikat Stowarzyszenia Polskie Rynki Hurtowe.

Pełzające podwyżki tłumaczone są przez sprzedawców suszą. Oni sami kupując towar w hurtowniach i u producentów słyszą to samo.

Jak twierdzi Alicja Banaś, właścicielka sklepu warzywnego, więcej kosztują pomidory, ogórki, kalafior, fasolka. O suszy mówią wszyscy sprzedawcy i windują ceny. 

Dr Krystyna Świetlik z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w Warszawie twierdzi, że z powodu suszy ucierpiały rośliny strączkowe. Przyznaje, że droższe mogą być też kapusta, buraki i ziemniaki. W przypadku tych ostatnich wielkość plonu była uzależniona nie tylko od pogody, ale i od jakości gleb, odmiany.

Czytaj więcej w Dzienniku Zachodnim. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM