Stagnacja na rynku jabłek. Ceny w dalszym ciągu niskie

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 25 maja 2016 12:05

Stagnacja na rynku jabłek. Ceny w dalszym ciągu niskie Na rynku jabłek w dalszym ciągu ciężka sytuacja. Ceny co prawda nie rosną, ale i nie spadają – co mimo wszystko nie jest powodem do zadowolenia dla sadowników / fot. A.Gwara

Na rynku jabłek sytuacja w dalszym ciągu jest ciężka. Ceny co prawda nie rosną, ale i nie spadają – co mimo wszystko nie jest powodem do zadowolenia dla sadowników. Popyt na polskie owoce różnie się kształtuje - raz jest mniejszy, raz większy. Jednak perspektyw na poprawę sytuacji w dalszym ciągu brak.

Eksperci branży mówią jednogłośnie „obecna sytuacja w sadownictwie jest bardzo ciężka”. Ceny uzyskiwane za jabłka są niskie i nie ma perspektyw do ich wzrostu. Mimo, iż część owoców eksportujemy na Wschód to siła nabywcza tamtejszego społeczeństwa znacznie spadła, co w konsekwencji prowadzi do mniejszego popytu i niskich cen.

Jak dowiedział się serwis www.sadyogrody.pl w rejonie grójeckim cena jabłek na eksport oscyluje w granicach 0,80-1 zł/kg w zależności od odmiany i wielkości. Według danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, średnia cena jabłek na terenie całego kraju w zeszłym tygodniu wynosiła około 1 zł/kg. W analogicznym okresie rok wcześniej owoce sprzedawane były za 1,8-2,45 zł/kg. 

Warto podkreślić, że duża część owoców trafiła do przetwórstwa z powodu złego przechowywania. Jednak mimo wszystko, nie był to wystarczający impuls do wzrostu cen i popytu na dobre jakościowo jabłka. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM