Stabilne ceny jabłek przemysłowych. Jabłka deserowe bardzo tanie

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 03 listopada 2016 11:53

Stabilne ceny jabłek przemysłowych. Jabłka deserowe bardzo tanie W punktach skupu na Mazowszu w ostatnich dniach ceny jabłek przemysłowych stale rosły. Jednak póki co tendencja ta została zahamowana / fot. shutterstock

W punktach skupu na Mazowszu w ostatnich dniach ceny jabłek przemysłowych stale rosły. Jednak póki co tendencja ta została zahamowana a owoce do przetwórstwa kosztują 32 gr/kg.

Jak dowiedział się serwis www.sadyogrody.pl  obecnie ceny jabłek przemysłowych na Mazowszu w niektórych punktach skupu w gminach Warka i Jasieniec wynoszą 32 gr/kg. Ostatnią podwyżkę cen odnotowaliśmy ostatniego dnia października. Póki co wzrost został zahamowany.

Na początku sezonu eksperci oceniali, że ceny jabłek przemysłowych będą bardzo niskie ze względu na wysoką podaż owoców. Jednak jak się okazało jabłek przemysłowych wcale nie było zbyt dużo o czym świadczyć mogą sukcesywnie wzrosty cen. 

Jednak mimo, że zdrożały jabłka przemysłowe – w porównaniu do stawek proponowanych na początku sezonu – to nie widać większych wzrostów w przypadku owoców deserowych. W gm. Jasieniec jabłka kierowane na eksport odmiany Idared o wielkości 65+ kupowane są za 0,45 zł/kg. Niewiele więcej kosztują inne odmiany, jednak nieco większe – 70+ – zaledwie 0,50 zł/kg.

Niestety nie są to stawki zadowalające dla sadowników. Nic w tym dziwnego, tym bardziej, że koszt wyprodukowania jednego kilograma jabłek jest większy niż cena proponowana za owoce. Ciężko prognozować rozwój sytuacji w kolejnych miesiącach. Jednak większość ekspertów nie liczy na powtórkę sytuacji z wiosny 2015 roku. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM