Średnie ceny jabłek eksportowych wynoszą 80 gr/kg. Można liczyć na wzrosty?

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 24 stycznia 2016 13:40

Średnie ceny jabłek eksportowych wynoszą 80 gr/kg. Można liczyć na wzrosty? Zdania jeśli chodzi o sprzedaż jabłek w nadchodzących miesiącach są podzielone/ fot. sadyogrody.pl

W zeszłym roku polscy sadownicy poradzili sobie ze sprzedażą jabłek, pomimo wprowadzenia embarga na produkty rolno-spożywcze z krajów Unii Europejskiej. Poradziła sobie z całą pewnością ta część producentów, która zdecydowała się na przetrzymanie jabłek w przechowalniach aż do wiosny. Jak sytuacja będzie wyglądać w tym roku? Na jakim poziomie obecnie kształtują się ceny jabłek kierowanych na eksport?

Zdania - jeśli chodzi o sprzedaż jabłek w nadchodzących miesiącach - są podzielone. Optymiści twierdzą, że poradzimy sobie i nie będzie żadnych problemów ze sprzedażą, realiści uważają, że nie ma na co czekać i powoli trzeba uwalniać zapasy, zaś pesymiści zastanawiają się co zrobimy z taką ilością jabłek przetrzymanych w przechowalniach.

Paradoksalnie tegoroczna sytuacja jest nieco mniej optymistyczna. Sadownicy po zeszłorocznej nauczce w dużej mierze postanowili część jabłek zamknąć w chłodniach i czekać na lepszą cenę. Ponadto, mimo iż ceny jabłek zarówno w zeszłym roku jak i tym są zbliżone to różnica polega na tym, że rok temu sprzedaż jabłek za granicę odbywała się regularnie i bez problemów. Obecnie, nie dość, że ceny są na zeszłorocznych poziomach to nie ma popytu na jabłka.

Jak dowiedział się serwis www.sadyogrody.pl teraz średnia cena jabłek eksportowych na Mazowszu - w rejonie grójeckim - wynosi około 80 gr/kg. Jednak niewielkie wahania zależą od wielkości owoców i ich odmiany. Proponowane stawki nie są zadowalające dla sadowników zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, iż w szczycie zbiorów ceny jabłek przemysłowych wynosiły 40-50 gr/kg.  

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM