Sprzedaż jabłek wyraźnie przyspieszyła. Analiza BGŻ BNP Paribas

Autor: BGŻ BNP Paribas 05 lipca 2016 16:17

Sprzedaż jabłek wyraźnie przyspieszyła. Analiza BGŻ BNP Paribas Z danych WAPA dotyczących zapasów jabłek w Polsce, wynika, że sprzedaż jabłek, mierzona stopniem upłynniania zapasów, od początku bieżącego roku wyraźnie przyspieszała. / fot. shutterstock

Z danych WAPA dotyczących zapasów jabłek w Polsce, wynika, że sprzedaż jabłek, mierzona stopniem upłynniania zapasów, od początku bieżącego roku wyraźnie przyspieszała. O ile w styczniu br. w naszym kraju sprzedano 12,3 proc. jabłek mniej niż w tym samym miesiącu rok wcześniej, to w maju br. sprzedaż (wolumen uwolnionych zapasów) jabłek była o 18,4 proc. wyższa niż w maju 2015 r. - mówi Mariusz Dziwulski, analityk banku BGŻ BNP Paribas.

- Na początku czerwca br. krajowe zapasy jabłek były aż o 46 proc. wyższe w stosunku do analogicznego okresu przed rokiem, a różnica w wolumenie zapasów wynosiła blisko 50 tys. t. Dane WAPA wskazują jednak, że w pierwszych pięciu miesiącach br. w Polsce upłynniono łącznie 1,16 mln t zapasów jabłek - o 2,3 proc. mniej niż w roku poprzednim. Zmiany poziomu zapasów w dużym stopniu uzależnione były od wolumenu sprzedaży zagranicznej jabłek - dodaje. 

Według niego, dynamika eksportu jabłek z Polski nie była wysoka na początku roku, niemniej pod koniec pierwszego kwartału br. zaczęła przyspieszać. Dane Eurostatu wskazują, że w styczniu i lutym łączny eksport jabłek z Polski był odpowiednio o 28 i 1 proc. niższy w relacji rocznej podczas gdy w marcu br. już o 5 proc. wyższy. - Możliwe również, że większą część zapasów jabłek, szczególnie w drugim kwartale 2016 r. trafiła do przetwórstwa ze względu na niska˛ jakość przechowywanych jabłek (sygnalizowaną przez producentów), a także mniejszy popyt na jabłka deserowe - przyznaje analityk. 

Analizując poziom cen jabłek konsumpcyjnych, które w ostatnich dwóch kwartałach charakteryzowały się tendencją spadkową, można przypuszczać, że obserwowane przyspieszenie sprzedaży było raczej konsekwencją konieczności upłynnienia zapasów niż wzrostem popytu na rynku krajowym i za granicą.

- Biorąc pod uwagę zmiany cen na rynku krajowym i w eksporcie, oraz zróżnicowaną dynamikę sprzedaży jabłek w dwóch ostatnich sezonach, oceniać można, że przeciętny poziom cen sprzedaży jabłek w pierwszych pięciu miesiącach 2016 r. nie różnił się istotnie w stosunku do roku poprzedniego - tłumaczy Mariusz Dziwulski. 

Według niego, poziom zróżnicowania opłacalności wśród producentów jabłek mógł być dość duży. Z danych IERiGŻ-PIB wynika, że w pierwszych trzech miesiącach 2016 r. ceny jabłek w skupie krajowym były średnio o 29 proc. wyższe niż przed rokiem, niemniej już w kwietniu i maju br. odpowiednio o 26 i 5 proc. niższe r/r. Jeśli chodzi o pozostałe kraje Unii Europejskiej, to sprzedaż jabłek była również relatywnie słaba.

- Od stycznia do maja br. upłynniono 2,46 mln t jabłek (monitorowane przez WAPA kraje bez Polski) czyli o 4,3 proc. mniej niż w analogicznym okresie przed rokiem. Najwyższy stan zapasów jabłek na dzień 1 czerwca 2016 r. odnotowano we Włoszech - wynosiły one 262 tys. t i były o 1,7 proc. wyższe niż na początku czerwca w 2015 r. - podsumował analityk BGŻ BNP Paribas. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM