Spore zapasy jabłek w unijnych przechowalniach. Analiza rynku

Autor: Bank Gospodarki Żywnościowej 26 lutego 2015 12:41

Spore zapasy jabłek w unijnych przechowalniach. Analiza rynku fot. shutterstock.com

- Według WAPA zapasy jabłek w Unii Europejskiej na początku lutego br. wyniosły 3,66 mln t i były o 10,8 proc. wyższe w porównaniu do analogicznego okresu przed rokiem - podali analitycy Banku BGŻ.

W Polsce wg statystyk organizacji zapasy jabłek kształtowały się na poziomie 1,016 mln t tj. o 15,8 proc. wyższym niż rok wcześniej. Co więcej, według szacunków prof. Makosza (Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych) w samych chłodniach znajduje się obecnie (20 lut.) 800 tys. ton jabłek. Najwyższym poziomem zapasów w Unii charakteryzowały się, podobnie jak w poprzednich miesiącach, Włochy. Wolumen zapasów w tym kraju na dzień 1 lutego br. wyniósł 1,19 mln t. i był o 16,5 proc. wyższy niż przed rokiem.

Dynamika wzrostu zapasów jabłek r/r w Polsce, ale też w innych krajach UE, zmniejszyła się w styczniu i w lutym br. Na początku grudnia 2014 roku zapasy były średnio w Unii o 12,5 proc. wyższe niż przed rokiem, a na początku stycznia o 11,6 proc. wyższe. Oznacza to, że w ciągu minionych dwóch miesięcy (grudzień-styczeń) sprzedaż jabłek w krajach Wspólnoty była większa niż w analogicznym okresie przed rokiem. Z danych WAPA wynika, że w okresie tym na rynek trafiło 1,45 mln ton jabłek czyli o 16 proc. więcej niż przed rokiem.

W Polsce ilość rozdystrybuowanych jabłek w tym okresie wyniosła 450 tys. ton czyli o 23 proc. więcej w stosunku do roku poprzedniego. Wysoką dynamiką sprzedaży charakteryzowały się Niemcy, gdzie w analogicznym okresie uwolniono 122 tys. ton jabłek, czyli o 51 proc. więcej niż przed rokiem. Jedną z gorszych dynamik wykazywały Włochy, gdzie sprzedaż zwiększyła się jedynie o 7 proc. r/r. W dużej mierze, przy ograniczeniu rynku eksportowego, za wzrost sprzedaży odpowiadać może większy popyt wewnętrzny. Może być to spowodowane wieloma czynnikami, m.in. niższymi cenami jabłek, większą ich promocją, a także wyższą jakością jabłek w ofercie krajowej.

Według IERiGZ-PIB średnia cena jabłek w Polsce na rynkach hurtowych w grudniu i styczniu była odpowiednio o 32 i 34 proc. niższa w porównaniu do analogicznego okresu przed rokiem wynosząc 1,04 i 1,06 zł/kg. Średnio w krajach UE, zgodnie z danymi WAPA, cena jabłek w styczniu br. była o ok. 30 proc. niższa niż przeciętnie w trzech ostatnich sezonach.

Co więcej, nie odnotowuje się istotnego wzrostu cen jabłek w Polsce oraz pozostałych krajach Unii Europejskiej. Przeciętna cena krajowych jabłek w połowie lutego kształtowała się na poziomie zbliżonym do tej średniej w grudniu i styczniu. Stabilne pozostawały ceny jabłek we Włoszech oraz Niemczech (dane WAPA). Przy wyższym poziomie zapasów r/r, oceniać można, że presja na sezonowy wzrost cen będzie mniejsza niż w roku poprzednim, co może być czynnikiem zachęcającym do większych zakupów tych owoców również w miesiącach kolejnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM