Spada cena jabłek kierowanych na eksport

Autor: Agrobiznes TVP 10 grudnia 2015 15:15

Spada cena jabłek kierowanych na eksport Sprzedaż jabłek na eksport wyraźnie osłabła, a wraz z nią i ceny/ fot. sadyogrody.pl

Sprzedaż jabłek na eksport wyraźnie osłabła, a wraz z nią i ceny. Ten tydzień przynosi obniżki sięgające 0,10-20 zł/kg – podaje Agrobiznes TVP.

Na razie nic nie zapowiada zmiany w drugą stronę. Przed świętami handel na pewno nie ruszy, styczeń to zwykle martwy miesiąc. Lekkiego ożywienia można spodziewać się dopiero w połowie lutego. Dziś jabłka najlepszych gatunków nie kosztują więcej jak 1,60 zł/kg. Tak jest w przypadku Gali czy Goldenów. Natomiast ceny odmian Jonagored, Ligol i Szampion spadły do 1,00 zł/kg, a Idared wyceniany jest po 0,80-90 zł/kg.

Przyczyn takiej sytuacji jest ograniczenie zakupów przez Kazachstan czy Białoruś. Dodatkowo na rynku pojawiło się więcej jabłek, których nie zamknięto w chłodniach z kontrolowaną atmosferą, a wysokie - jak na grudzień - temperatury zmuszają taki towar do szybkiej sprzedaży. Do tego dochodzą niskie ceny skupu jabłek przemysłowych.

Zobacz więcej w programie Agrobiznes TVP.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM