Skandynawowie importują coraz więcej owoców i warzyw

Autor: FAMMU/FAPA na podstawie: FRESHPLAZA 05 grudnia 2016 10:09

Skandynawowie importują coraz więcej owoców i warzyw fot. shutterstock

Przez okres ostatnich trzech lat import owoców i warzyw przez kraje skandynawskie stabilnie wzrastał. Przez wspomniany okres trzech lat wartość importu warzyw przekroczyła sumę 1,74 mld euro, a owoców 2,77 mld euro - informuje FAMMU/FAPA na podstawie: FRESHPLAZA.

W ujęciu ilościowym od roku 2013 zanotowano 8 proc. wzrost importu warzyw i 5 proc. dla owoców. Na czele największych importerów owoców i warzyw wśród omawianej grupy państw są Szwecja i Norwegia.

W roku 2015 Szwedzi zaimportowali łącznie 768,8 tys. ton owoców o wartości 1,03 mld euro oraz 522,1 tys. ton warzyw za sumę 627,4 mln euro. Norwegia zajęła drugie miejsce z wynikiem 446,2 tys. ton w przypadku warzyw o wartości 548,8 mln euro oraz 543,3 tys. ton owoców za 904,7 mln euro. Przy czym należy wspomnieć, iż w obydwu przypadkach to wolumen łącznych dostaw, a nie tylko z państw Unii Europejskiej.

W przypadku Szwecji największym zainteresowaniem w dostawach cieszą się pomidory – niecałe 90,0 tys. ton, ziemianki oraz marchew. Podobna sytuacja ma miejsce również w przypadku Norwegii – tu również pomidory są najważniejszą pozycją w imporcie, tuż za nimi znajdują się kalafiory i kapusty. Największym eksporterem na norweski rynek pozostaje Hiszpania, skąd Norwegowie sprowadzają przede wszystkim owoce cytrusowe – niecałe 130 ty. ton oraz gruszki – ponad 111 tys. ton. W przypadku dostaw do Szwecji- dominują tu zarówno owoce jak i warzywa z Holandii.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM