ŚIR domaga się od Szydło podjęcia działań dot. zniesienia embarga

Autor: www.sadyogrody.pl/www.sir-kielce.pl 25 października 2016 14:46

ŚIR domaga się od Szydło podjęcia działań dot. zniesienia embarga Zarząd ŚIR zwrócił się do Premier o podjęcie działań zmierzających do zniesienia embarga/ fot. sadyogrody.pl

Zarząd Świętokrzyskiej Izby Rolniczej realizując wnioski z posiedzeń Rad Powiatowych ŚIR zwrócił się do Premier Beaty Szydło o podjęcie działań zmierzających do zniesienia embarga nałożonego przez Rosję na import produktów z Polski.

"Zdecydowana większość mieszkańców naszego kraju stoi na stanowisku utrzymywania jak najlepszych stosunków gospodarczych z sąsiadami, w tym również z Rosją. Sankcje gospodarcze świata zachodniego i Polski wobec Rosji nie przyniosły pozytywnych efektów lecz dalszą destabilizację.

Od 1 sierpnia 2014 roku Rosja w odwecie wprowadziła embargo na nasze produkty rolne. Najbardziej ucierpieli producenci owoców i warzyw, szczególnie jabłek, hodowcy trzody chlewnej oraz producenci mleka. Jabłka odmian dotychczas eksportowanych do Rosji nie znajdują nabywców na innych rynkach.

Katastrofalnie niskie ceny owoców w skupie w bieżącym roku 40-60 gr/kg za jabłka konsumpcyjne i 20 gr/kg za przemysłowe, zaledwie w 50 proc. pokrywają koszty produkcji, to głównie efekt rosyjskiego embarga. Dodatkowo złą sytuację pogorszy zmniejszenie o 70 proc. w stosunku do roku ubiegłego programu wsparcia przez Unię Europejską z tytułu embarga „wycofanie z rynku”.

Podobnie trudna sytuacja występuje w innych uprawach np. wiśnie, czarna porzeczka oraz ziemniaki i warzywa. Brak pieniędzy widać po sadach, rolnicy przestali inwestować, brakuje na środki ochrony roślin i na nawozy, a to odbija się na plonie i jakości owoców.

Domagamy się zniesienia sankcji gospodarczych przez kraje Unii Europejskiej, w tym przez Polskę wobec Rosji.

Domagamy się od Rządu RP zaprzestania konfrontacyjnej polityki wobec Rosji, gdyż to skutkuje pogarszaniem się relacji dwustronnych gospodarczych i społecznych.

Od handlowców z Rosji często można usłyszeć „Chcecie żebyśmy kupowali wasze jabłka i wasze przetwory, to zmieńcie swoje podejście do naszego kraju”

Zwracamy się do Pani Premier o zmianę stanowiska Polskiego Rządu wobec Federacji Rosyjskiej i podjęcie rozmów bez warunków wstępnych, w celu poprawy stosunków gospodarczych i otwarcia rynku rosyjskiego na produkty z Polski na zasadzie wymiany handlowej za produkty kupowane od Rosji ( ropa, gaz i inne).

Szanowna Pani Premier jesteśmy przekonani, że to będzie „DOBRA ZMIANA” dla polskich rolników."

Pismo podpisał prezes Ryszard Ciźla a do wiadomości otrzymali je: minister Krzysztof Jurgiel, wojewoda Agata Wojtyszek, marszałek Adam Jarubas, poseł i prezes Związku Sadowników RP Mirosław Maliszewski, poseł Marek Kwitek, prezes KRIR Wiktor Szmulewicz.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM