Sieci handlowe kanałem eksportowym dla owoców i warzyw (video)

Autor: www.sadyogrody.pl 09 maja 2015 19:17

Sieci handlowe kanałem eksportowym dla owoców i warzyw (video) Andrzej Faliński, dyrektor generalny Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji (POHID); fot. PTWP

- Rośnie eksport polskiej żywności przez sieci handlowe działające na kilku rynkach. To nie omija sektora owoców i warzyw - mówi w rozmowie z serwisem www.sadyogrody.pl, Andrzej Faliński, dyrektor generalny Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji (POHiD).

Jednak – jak podkreśla Andrzej Faliński, polskie owoce i warzywa nie mają specjalnie dużego udziału w eksporcie żywności przez sieci handlowe. – Eksport sieciowy osiąga wartość 8-10 mld zł, a z tego 80 proc. stanowi żywność. W tym 5-10 proc. stanowią owoce i warzywa – podaje dyrektor generalny POHiD.

Jego zdaniem, sieci eksportują przede wszystkim jabłka, pomidory, ogórki. Są to produkty sprzedawane w kwalifikowanych, specjalistycznych opakowaniach. A to oznacza, że zarówno rynek krajowy przekracza pewną barierę nowoczesności, jak i produkty te funkcjonują z powodzeniem na rynkach zagranicznych.

- Sieci handlowe są kanałem eksportowym na kilka rynków, głównie tych sąsiednich jak Czechy, Słowacja i Niemcy, ale także Wielka Brytania, Francja oraz – w kilku przypadkach – rynki azjatyckie oraz arabskie – mówi Andrzej Faliński.

Jak przyznaje, eksport polskich owoców i warzyw na te odległe rynki będzie się rozwijał.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM