Serbowie chcą karać eksporterów polskich jabłek do Rosji. Embarga nie będzie

Autor: Wyborcza.biz 27 marca 2015 10:47

Serbowie chcą karać eksporterów polskich jabłek do Rosji. Embarga nie będzie fot. shutterstock.com

- Rosyjskie władze nie wprowadzą zakazu import owoców i warzyw z Serbii - poinformował ambasador Rosji w Serbii Aleksander Czepurin po spotkaniu z członkami rządu w Belgradzie. Rosja rozważała wprowadzenie embarga po pojawieniu się zarzutów, że Serbowie sprzedają jej jabłka z Polski, na które Rosja wprowadziła w sierpniu zeszłego roku embargo - czytamy w serwisie Wyborcza.biz.

Serbska minister rolnictwa Snezana Bogosvljevic Boskovic przyznała, że przypadki reeksportu są możliwe i władze zrobią wszystko, by osoby za to odpowiedzialne poniosły konsekwencje. Dodała też, że funkcjonujący od 2 marca nowy system kontrolny w praktyce uniemożliwi reeksport polskich jabłek do Rosji - w myśl nowych przepisów certyfikaty fitosanitarne mają być wysyłane do Rosji jeszcze przed dostawą owoców i warzyw, tak aby Moskwa wiedziała wcześniej, co dokładnie otrzymuje.

Aby jeszcze mocniej uwiarygodnić się w oczach Moskwy, Serbowie wzięli się za firmy sprzedające polskie jabłka. Bulwarowy "Blic" informuje, że prokuratura i urzędy celne prowadzą przynajmniej kilkanaście spraw, w których firmy fałszowały certyfikaty fitosanitarne i sprzedawały polskie jabłka do Rosji. 

Czytaj więcej w serwisie Wyborcza.biz.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM