Sawicki: Niemcy są naszym pierwszym partnerem handlowym w sektorze rolnictwa

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 09 października 2015 15:20

Sawicki: Niemcy są naszym pierwszym partnerem handlowym w sektorze rolnictwa mówił Marek Sawicki, minister rolnictwa i rozwoju wsi/ fot. PTWP

Niemcy są naszym pierwszym partnerem handlowym, jeśli chodzi o całą polską gospodarkę, a także pierwszy partner w dziedzinie rolnictwa. Ponad 22,7 proc. polskiego eksportu produktów rolno-spożywczych trafia na rynek niemiecki - mówił Marek Sawicki, minister rolnictwa i rozwoju wsi, podczas konferencji prasowej.

Dodał, że polskie relacje z Niemcami jeśli chodzi o rolnictwo są bardzo dobre. - Kiedy po wprowadzeniu embarga rosyjskiego zastanawialiśmy się co zrobić, żeby złagodzić jego skutki na rynkach europejskich – Polska, Francja i Niemcy wypracowały stanowiska, aby lepiej zaprezentować nasze racje podczas szczytu w Brukseli. Później mieliśmy ważne spotkanie, kiedy w ramach konsultacji międzyrządowych zostało podpisane porozumienie o intensyfikacji współpracy w ramach nie tylko Trójkąta Weimarskiego, ale także w ramach współpracy dwustronnej - zaznaczył. 

Dalsze rozmowy z ministrem rolnictwa Niemiec będą dotyczyły możliwości współpracy na różnych rynkach rolnych, negocjacjach dotyczących porozumienia Transatlantyckiego.

- Niemcy są naszym pierwszym partnerem handlowym, jeśli chodzi o całą polską gospodarkę, a także pierwszy partner w dziedzinie rolnictwa. Ponad 22,7 proc. polskiego eksportu produktów rolno-spożywczych trafia na rynek niemiecki. Z drugiej strony Niemcy są dobrym partnerem jeśli chodzi o import produktów żywnościowych – jest to około 22 proc. całkowitego importu - dodał Marek Sawicki.

Przypomniał, że od kilku lat ta wymiana produktów rolno-spożywczych jest korzystniejsza dla Polski. - Widać wyraźnie, że konsumenci niemieccy zasmakowali w polskich produktach spożywczych i oby tak dalej było - mówił. 

- W obliczu kryzysu rynkowego, z jakim mamy do czynienia w sierpniu tego roku, mieliśmy spotkanie w ramach Trójkąta Weimarskiego w Berlinie. Podczas tego spotkania mieliśmy manifestację rolników niemieckich. Dzisiaj zaś, u nas przed ministerstwem rolnictwa mieliśmy manifestację pracowników Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - dodał minister.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM