Sawicki: Chiny, Indie i Iran to strategiczne rynki dla polskich jabłek (video)

Autor: Paulina Mroziak, www.sadyogrody.pl 30 września 2015 10:02

Sawicki: Chiny, Indie i Iran to strategiczne rynki dla polskich jabłek (video) Marek Sawicki, minister rolnictwa i rozwoju wsi; fot. PTWP

- Polskie jabłka uda się wprowadzić na chiński rynek już w 2016 roku, nawet na końcówce sprzedażowej obecnego sezonu - mówi w rozmowie z serwisem www.sadyogrody.pl, Marek Sawicki, minister rolnictwa i rozwoju wsi.

- Przywracałem dostępność rynku rosyjskiego po embargu w latach 2005-07, ale już wtedy wiedziałem, że ten rynek jest niepewny. Dlatego też stworzyliśmy w 2009 r. fundusze promocji, w ramach których produkty z wielu sektorów – w tym także owoce i warzywa – są w coraz większej ilości eksportowane do innych krajów. Przez te kilka lat przygotowań zdobyliśmy zezwolenia i świadectwa fitosanitarne dla nowych rynków. Teraz naszym najważniejszym celem jest otwarcie rynku chińskiego dla polskich jabłek. Chińscy inspektorzy już wizytują nasze sady i przechowalnie. Obecnie czekamy na inspekcję z Indii. Dużo obiecujemy sobie także po ociepleniu relacji i zwolnieniu embarga gospodarczego z Iranem. To są strategiczne rynki dla polskich owoców, głównie jabłek. Nie zapominajmy jednak, że naszym głównym partnerem handlowym pozostaje Unia Europejska, gdzie polskie jabłka dobrze się sprzedają – komentuje minister rolnictwa.

Zdaniem Marka Sawickiego, polskie jabłka uda się wprowadzić na chiński rynek już w 2016 roku, nawet na końcówce sprzedażowej obecnego sezonu.

Minister stwierdził, że można zastąpić rynek rosyjski, ale trzeba zmienić strukturę odmianową polskich jabłek. To pozwoli na dywersyfikację kierunków eksportowych.

- Moją propozycją dla całego sektora spożywczego w Polsce jest oznaczanie produktów logo "Poznaj dobrą żywność" – dodaje. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM