Sandomierskie jabłka na półkach sklepowych w Katarze

Autor: www.wyborcza.biz 06 maja 2015 14:05

Sandomierskie jabłka na półkach sklepowych w Katarze fot. shuterstock

Jabłka z sandomierskich sadów pojawiły się w ostatnich dniach m.in. w supermarketach w stolicy Kataru, Ad-Dausze. W hipermarkecie Carrefour kosztują 5,5-6 riali za kg, czyli ok. 5,5-6 zł - podaje wyborcza.biz.

Jak mówi Janusz Stasiak, prezes firmy San-Export-Group, grupa zaczęła eksportować jabłka do krajów na Półwyspie Arabskim, ale poziom tego eksportu nie jest wysoki. 

Sadownicy spod Sandomierza wysłali już na arabski rynek około 2 tys. ton jabłek. - Eksportujemy też do krajów Afryki Północnej. Tam eksport sięgnął już kilkunastu tysięcy ton - dodaje na łamach serwisu wyborcza.biz.

Eksport jabłek do Afryki i krajów arabskich jest sposobem na zagospodarowanie owoców po wprowadzeniu rosyjskiego embarga na polskie produkty rolne w sierpniu ubiegłego roku. Przypomnijmy, że jeszcze w 2013 r. sandomierscy sadownicy eksportowali do Rosji 50-70 tys. ton owoców.

Jak twierdzi Janusz Stasiak  teraz te liczby zmniejszyły się tylko nieznacznie. Wzrósł popyt na polskie jabłka na Ukrainie, w krajach południowo-wschodniej Europy oraz byłego ZSRR z wyłączeniem Rosji. 

Czytaj więcej w serwisie wyborcza.biz.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM