Sadowników niepokoją bardzo niskie stawki za jabłka deserowe

Autor: Agrobiznes w TVP 16 października 2016 10:38

Sadowników niepokoją bardzo niskie stawki za jabłka deserowe W sadach wciąż trwa zbiór jabłek. Teraz zbierane są odmiany późne takie jak Idaredy czy Jonagoredy / fot. shutterstock

W sadach wciąż trwa zbiór jabłek. Obecnie zbierane są odmiany późne takie jak Idaredy czy Jonagoredy. To oznacza, że duże dostawy jabłek przemysłowych będą docierać do przetwórni jeszcze przez co najmniej dwa tygodnie – informuje Agrobiznes w TVP.

Dobra wiadomość dla sadowników. Ceny jabłek przemysłowych przestały spadać. Kilogram jabłek z przeznaczeniem na koncentrat kosztuje 21-24 gr/kg. Średnia za cały sezon prognozowana jest na poziomie 25 gr/kg. W porównaniu z ubiegłym rokiem to mało ale w ostatnich latach bywało gorzej, gdy cena jabłek sięgała zaledwie kilkunastu groszy za kilogram.

To co niepokoi sadowników to bardzo niskie stawki oferowane za jabłka deserowe. W hurcie większość odmian kosztuje 50-70 gr/kg. Tak niskie ceny wymuszają na sadownikach np. sieci handlowe. Większość towaru trafia teraz do chłodni ale realizowane są też pierwsze dostawy.

Więcej w programie Agrobiznes w TVP. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM