Sadownicy: Tegoroczne ceny jabłek są katastrofalnie niskie

Autor: Dziennik Polski 15 października 2016 09:20

Sadownicy: Tegoroczne ceny jabłek są katastrofalnie niskie W gminie Raciechowice trwają jeszcze zbiory jabłek. Producenci określają tegoroczne ceny jako katastrofalnie niskie / fot. shutterstock

W gminie Raciechowice trwają jeszcze zbiory jabłek. Producenci określają tegoroczne ceny jako katastrofalnie niskie - informuje Dziennik Polski.

W tym roku ceny za jabłka wynoszą ok. 1 złotego za kilogram, a niektóre sieci oferują zaledwie 80 groszy za kilogram. To ceny poniżej kosztów produkcji, w którą trzeba wliczyć przechowywanie czy zatrudnienie pracowników. W zeszłym roku było lepiej - sadownicy dostawali nawet około 1,20 zł za kilogram. producenci tłumaczą, że rynek, zwłaszcza duże sieci sklepów, nieustannie wymuszają obniżanie cen.

Z eksportem na zachód też jest problem. Co prawda produkty mają zazwyczaj odpowiednie certyfikaty, ale nie ma zbyt wielu chętnych na zakup polskich owoców. Co więcej, w sieciach handlowych sprzedaje się czasem zachodnie jabłka, i to po cenach o wiele wyższych niż krajowe. Dlatego sadownicy z Raciechowic na razie nastawiają się na rynek krajowy.

Więcej w Dzienniku Polskim. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM