Rynki hurtowe: Warzyw i owoców nie brakuje, jednak są droższe niż przed rokiem

Autor: www.sadyogrody.pl / SPRH 15 października 2015 16:02

Rynki hurtowe: Warzyw i owoców nie brakuje, jednak są droższe niż przed rokiem Na rynkach hurtowych dostawy owoców i warzyw w pełni zaspakajają popyt, ale większość produktów jest droższa w porównaniu z ubiegłym rokiem/ fot. shutterstock

Na rynkach hurtowych dostawy owoców i warzyw w pełni zaspakajają popyt, ale większość produktów jest droższa w porównaniu z ubiegłym rokiem. W pierwszym tygodniu października, przy ciepłej pogodzie, ceny malin i borówek amerykańskich były niższe w porównaniu z cenami sprzed roku. Ale poza tymi owocami, pozostałe są droższe, podobnie jak warzywa, i nic nie wskazuje aby miało się to zmienić - podaje Stowarzyszenie Polskie Rynki Hurtowe.

Ceny krajowych jabłek wahają się od 1,50 do 2,00 zł za kilogram, w zależności od odmiany, rynku hurtowego i klasy jakości.

Spośród warzyw najbardziej zdrożała kapusta biała, ziemniaki, pietruszka i cebula. Kilogram cebuli  (w zależności od regionu kraju), w ofercie hurtowej, sprzedawany jest od cenie od 90 groszy do 1,30 zł za kilogram.

Kapusta biała sprzedawana jest w kilogramach lub sztukach. Kilogram w handlu hurtowym wynosi do 1,10 zł. Za sztukę ceny wahają się od 2 do 3 zł (decyduje wielkość). Pietruszka, która w ostatnich tygodniach września staniała, sprzedawana jest w cenie od 2,85 do 5,60 zł za kilogram.

Ziemniaki kosztują od 60 groszy do 1,10 zł za kilogram. Jest to dwukrotny wzrost ceny.

Szacuje się, że zbiory ziemniaków będą w tym roku 20 proc. niższe niż w 2014 roku i wyniosą około 6,2 mln ton. GUS szacuje, że ogółem zbierzemy w tym roku o 16 proc. mniej warzyw gruntowych niż rok temu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM