Rynki hurtowe mogą wejść w skład dużego holdingu rolno-spożywczego

Autor: PM, www.sadyogrody.pl 07 lipca 2016 08:13

Rynki hurtowe mogą wejść w skład dużego holdingu rolno-spożywczego Marek Zagórski, sekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa. Fot. Paweł Pawłowski/zelaznastudio.pl

Ministerstwo Skarbu Państwa rozważa stworzenie koncernu rolno-spożywczego na bazie Krajowej Spółki Cukrowej, Elewarru i innych spółek Skarbu Państwa z szeroko pojętego sektora agro. W skład podmiotu mogłyby wejść również rynki hurtowe, w których udziały ma Skarb Państwa.

MSP jest dopiero na wstępie prac nad konsolidacją rolno-spożywczych spółek Skarbu Państwa. 1 czerwca br. zostało opublikowane rozporządzenie w sprawie powołania "Międzyresortowego Zespołu do spraw wypracowania koncepcji konsolidacji podmiotów sektora spożywczego i rolnego". - Ten zespół będzie pracował nad koncepcją połączenia, która jest otwarta. Przygotowaliśmy wstępne analizy, aby zespół mógł w ogóle wystartować. Mają one jednak bardziej charakter prostej wyliczanki - zgrupowania tego, co w zasobach Skarbu Państwa pozostało, tego co jest możliwe do objęcia analizami. Wyłania się z tego ogólny obraz, ale jest zdecydowanie za wcześnie do wyznaczenia kierunku działania – mówi w wywiadzie dla magazynu „Rynek Spożywczy”, Marek Zagórski, wiceminister Skarbu Państwa.

- Najpierw odpowiemy na pytania czy konsolidować, a potem - co i wreszcie – jak – dodaje. - Nie mamy twardych założeń, więc może się okazać wszystko. Przystępując do prac zakładamy, że konsolidacja to sensowny pomysł. Jednak musimy to przeanalizować i dokładnie policzyć. Wiemy, że mamy do czynienia ze sporą liczbą około 70 spółek, ale to nie jest w końcu ogrom – komentuje Marek Zagórski.

Jak przyznaje, barierą konsolidacji może być to, że rolno-spożywcze spółki Skarbu Państwa są bardzo odległe od siebie, choć można znaleźć synergie, które mogą się między nimi wytworzyć. Mowa tu np. o rynkach hurtowych, w których Skarb Państwa ma udziały.

- Można by pomyśleć, że mają one tylko teoretycznie związek z branżą, ponieważ handluje się na nich artykułami rolno-spożywczymi, ale - z drugiej strony - włączenie ich do jednego podmiotu z innymi spółkami może być dla nich ogromną szansą. A to dlatego, że w perspektywie zmieniającego się modelu zaopatrzenia ich rola może być coraz mniejsza, więc zintegrowanie ich z dużym zapleczem produkcyjnym pozwoli im na rozwój – komentuje Marek Zagórski.

Dlatego – zdaniem wiceministra - choć połączone mogłyby zostać spółki, których działalność może być kompatybilna w znikomym stopniu, to może spowodować, że spółki te będą dysponować większymi aktywami razem, będą generować wyższe przychody, większą EBITDA, większą zdolność inwestycyjną oraz kredytową.

Za konsolidacja przemawia także fakt, że duży podmiot identyfikowany z Polską przyniesie dodatkowe wartości wizerunkowe dla całego sektora. - Jest to bardzo ważne, a często nawet kluczowe w budowaniu pozycji międzynarodowej. Dzisiaj nie posiadamy tak naprawdę dużego narodowego podmiotu w branży rolno-spożywczej, który byłby szeroko rozpoznawalny w innych krajach. Oczywiście nie możemy zapominać o tym, co robią na przykład duże firmy mleczarskie czy drobiarskie i jak skutecznie działają na rynkach zagranicznych. Ciągle jednak jest to niewystarczające – dodaje wiceminister Zagórski.

- Jeżeli uda nam się stworzyć duży podmiot rozpoznawalny i pozytywnie oceniany nie tylko w Polsce, ale i na świecie, to będzie on skupiał uwagę na innych spółkach z branży. Jest to dodatkowy cel, który nam przyświeca – podsumowuje.

MSP jest udziałowce w około 10 rynkach hurtowych w Polsce, w tym w największych - lubelskiej Elizówce, warszawskich Broniszach czy hurtowym centrum w Gdańsku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM