Rynek truskawek: Koniec sezonu lepszy niż początek

Autor: Agrobiznes w TVP 28 czerwca 2016 08:41

Rynek truskawek: Koniec sezonu lepszy niż początek Polska jest jednym z bardziej liczących się producentów truskawek na świecie. W Europie, drugim po Hiszpanii. / fot. shutterstock

Koniec, zdecydowanie lepszy niż początek, a to dobrze wróży na przyszły rok. Sezon truskawkowy szybkimi krokami zbliża się do końca, czas na podsumowania – informuje Agrobiznes w TVP.

Polska jest jednym z bardziej liczących się producentów truskawek na świecie. W Europie, drugim po Hiszpanii. Wielu naszych plantatorów nastawia się jednak na tylko i wyłącznie na produkcję owoców deserowych. To wymaga wyższych nakładów, bo dzięki wprowadzaniu nowych technologii sezon zbiorów trwa od maja do lipca. Konieczne jest także nawodnienie. Od kilku sezonów na najlepsze zbiory mogą liczyć tylko, ci którzy podlewają uprawy.

Obecnie owoce do tłoczenia osiągnęły ceny powyżej 2 zł/kg. Deserowe, te najwyższe jakości kosztują 10-12 zł za kobiałkę. To oznacza, że w Warszawie tyle trzeba będzie zapłacić za kilogram truskawek. Z czego wynika, że na drodze od producenta do konsumenta jest zbyt wiele pośredników.  

Więcej w programie Agrobiznes w TVP. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM