Rynek sałaty: Rośnie eksport, ale i import

Autor: Puls Biznesu 13 lipca 2015 08:32

Rynek sałaty: Rośnie eksport, ale i import fot. shutterstock.com

Polacy spożywają coraz więcej sałaty, ale niekoniecznie masłowej, tylko lodowej oraz mieszanek liści - tych mytych, ciętych i paczkowanych. Rośnie również eksport - czego zazdroszczą nam Holendrzy - pisze "Puls Biznesu".

Jeden z holenderskich eksporterów poskarżył się dziennikarzom portalu Freshplaza, że Włosi wolą polską sałatę od rywalki z Niderlandów.

Artur Rytel, prezes Green Factory, zaznacza jednak, że sałata nie jest naszą specjalnością eksportową, ale raczej… importową. Zainteresowanie Włochów rośnie latem, gdy nie mogą jej uprawiać z powodu wysokich temperatur - czytamy w "PB".

Dane GUS potwierdzają niewielką skalę eksportu, z wieloletnią tendencją wzrostową. W 2010 r. wart był 18 mln zł, a w ubiegłym — 37 mln zł. Import w tym czasie wzrósł ze 124 mln zł do 175 mln zł. Rosnący import nie powinien dziwić, bo produkcja sałaty rosła wolniej niż konsumpcja. W 2005 r. wyprodukowaliśmy 20 tys. ton, a w ostatnich latach produkcja oscylowała wokół 30 tys. ton, jak podaje Bank BGŻ BNP Paribas za FAOSTAT i IERiGŻ. Tymczasem spożycie wzrosło w ostatniej dekadzie dwukrotnie.

Czytaj więcej w "Pulsie Biznesu".

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM