Rynek jabłek: Wysokie zapasy jabłek, ceny nadal drastycznie niskie

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 04 maja 2016 15:40

Rynek jabłek: Wysokie zapasy jabłek, ceny nadal drastycznie niskie Według WAPA na dzień pierwszego kwietnia w polskich chłodniach przechowywanych było 595 tys. ton jabłek / fot. A.Gwara

Sytuacja na rynku jabłek w dalszym ciągu jest ciężka. Ceny jabłek nadal pozostają niskie, a zapasy wysokie. Według WAPA na dzień pierwszego kwietnia w polskich chłodniach przechowywanych było 595 tys. ton jabłek, co daje zapasy o 18,5 proc. większe niż przed rokiem.

Na wzrost cen nie ma już co liczyć – twierdzą przedstawiciele branży. Od początku sezonu sprzedażowego ceny pozostają na niskich poziomach a tendencji wzrostowych nie widać.

Mimo, iż część jabłek – po otwarciu chłodni – rozczarowała producentów, a większość z nich musiała przekazać owoce do przetwórstwa zapasy jabłek w dalszym ciągu pozostają wysokie, chociaż sukcesywnie zmniejszają się.

Jak podaje WAPA zapasy jabłek w Polsce na dzień pierwszego kwietnia wynosiły 595 tys. ton i były o 18,5 proc. większe niż rok temu. W analogicznym okresie rok temu zapasy wynosiły 502 tys. ton. Pod względem ilości jabłek w Unii Europejskiej wyprzedzają nas tylko Włosi, którzy przechowują jeszcze ponad 681 tys. ton jabłek.

Jak dowiedział się serwis www.sadyogrody.pl ceny jabłek nadal są drastycznie niskie a przesłanek do ich wzrostu nie widać. Za kilogram owoców otrzymać można około 70-1 gr/kg w zależności od odmiany i wielkości. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM