Rynek jabłek: Tegoroczny handel jest bardzo ciężki

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 20 czerwca 2016 15:28

Rynek jabłek: Tegoroczny handel jest bardzo ciężki Tegoroczna sprzedaż jabłek nie należy do łatwych. Jabłek jest dużo, a często ich jakość pozostawia wiele do życzenia / fot. shutterstock

Tegoroczna sprzedaż jabłek nie należy do łatwych. Jabłek jest dużo, a często ich jakość pozostawia wiele do życzenia. Nawet jeśli nie uległy chorobom przechowalniczym to chętnych na nie brak, a ceny są porażająco niskie.

Jak dowiedział się serwis www.sadyogrody.pl, ceny jabłek na Mazowszu – w rejonie grójeckim – ciągle pozostają na drastycznie niskich poziomach i wynoszą 75-80 gr/kg. Mimo iż dużo jabłek musiało zostać skierowanych do przetwórstwa ze względu na choroby przechowalnicze to nie widać większego zainteresowania jabłkami dobrymi jakościowo.

Jak powiedział anonimowo jeden z sadowników tegoroczny handel jest bardzo ciężki. – Nawet jeśli uda się sprzedać jabłka to często towar jest zwracany. Zwykle kiedy ceny są niskie, a towaru dużo, to wymagania handlarzy są często nie do spełnienia. Szuka się „kwadratowych jaj”. Nawet jeśli jabłka są bardzo dobre jakościowo to nie spełniają wymagań. Jakich? Nie wiadomo – przyznaje.

Według danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi ceny jabłek w tygodniu od 06.06 do 16.06 wynosiły średnio 0,99 zł/kg. W Łódzkim jabłka kupowane są za 0,90 zł/kg, zaś w Małopolsce – za 0,85-1,03 zł/kg. Na Mazowszu ceny są najniższe i wynoszą 0,75 zł/kg. W woj. podkarpackim jabłka kosztują 0,95-1,25 zł/kg. Średnia cena od tygodnia nie zmieniła się. Warto podkreślić, że w analogicznym okresie rok wcześniej jabłka kosztowały 2 zł/kg. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM