Rynek jabłek: Ceny spadły do drastycznie niskiego poziomu. Zapasy wysokie

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 01 czerwca 2016 13:04

Rynek jabłek: Ceny spadły do drastycznie niskiego poziomu. Zapasy wysokie Tegoroczna sytuacja na rynku jabłek pozostawia wiele do życzenia. Ceny jabłek są drastycznie niskie a – mimo to – nie widać większego zainteresowania nimi / fot. sadyogrody.pl

Tegoroczna sytuacja na rynku jabłek pozostawia wiele do życzenia. Ceny jabłek są drastycznie niskie a – mimo to – nie widać większego zainteresowania nimi. Zapasy również pozostają na wysokich poziomach, mimo iż część przechowywanych owoców uległa chorobom przechowalniczym i została skierowana do przetwórstwa.

Według danych WAPA w Polsce przechowywanych jest 325 tys. ton owoców, co daje zapasy o 30 proc. większe niż w zeszłym roku. W analogicznym okresie rok wcześniej magazynowanych było 250 tys. ton jabłek. W porównaniu do zeszłego miesiąca poziom przechowywanych owoców spadł o 270 tys. ton.

Jednak mimo iż jabłek sukcesywnie ubywa to ceny nie rosną. Sytuacja jest wręcz odwrotna - w bieżącym tygodniu w rejonie grójeckim – ceny jabłek spadły i wahają się między 65-70 gr/kg. Jednak mimo iż cena jabłek jest drastycznie niska, nie ma większego popytu na owoce a stawiane wymagania są bardzo wysokie, a czasami wręcz nie do spełnienia. 

Sadownicy załamują ręce i zastanawiają się, jak przyjdzie im funkcjonować w sytuacji kiedy zarówno sankcje, jak i embargo zostaną przedłużone. Kolejny rok funkcjonowania bez dostępu do rosyjskiego rynku może okazać się katastrofalny w skutkach jednak nie widać większych perspektyw do zakończenia wojny na sankcje z Rosją. Szkoda tylko, że zwykłemu Kowalskiemu przyszło płacić za ten konflikt.  

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM