Rynek jabłek: Ceny są drastycznie niskie, a popyt wręcz znikomy

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 29 czerwca 2016 08:18

Rynek jabłek: Ceny są drastycznie niskie, a popyt wręcz znikomy Część ekspertów branży na początku sezonu sprzedażowego prognozowała, że mogą być problemy ze sprzedażą wszystkich jabłek. Niestety, patrząc na obecny stan rzeczy, mogą pojawić się problemy z wyeksportowaniem owoców. / fot. A.Gwara

Tegoroczny sezon sprzedaży jabłek nie należał do łatwych. Na wiosnę ceny jabłek – kiedy zwykle rosną – zaczęły sukcesywnie spadać. Zainteresowanie jabłkami w bieżącym sezonie było stosunkowo małe, a obecnie wręcz znikome.

Jak dowiedział się serwis www.sadyogrody.pl, ceny jabłek w dalszym ciągu pozostają na niskich poziomach. Ceny owoców w rejonie grójeckim oscylują między 70-80 gr/kg w zależności od odmiany i wielkości. Jednak obecnie brakuje popytu na jabłka.

Jak szacuje Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych w Polsce, zapasy jabłek są wyższe jak rok temu. Obecnie w przechowalniach przetrzymywane jest 152 tys. ton. W analogicznym czasie rok temu zapasy wynosiły 104 tys. ton. W całej Unii Europejskiej przechowywanych jest 783 tys. ton, podczas gdy rok temu europejscy sadownicy mieli 725 tys. ton jabłek.  

Część ekspertów branży na początku sezonu prognozowała, że mogą być problemy ze sprzedażą wszystkich jabłek. Niestety, patrząc na obecny stan rzeczy, mogą pojawić się problemy z wyeksportowaniem owoców. Przy obecnym braku popytu istnieje obawa o sprzedaż tych 152 tys. ton jabłek. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM