Rynek chiński alternatywą dla rosnącej produkcji jabłek?

Autor: Agrobiznes w TVP 21 lipca 2016 08:38

Rynek chiński alternatywą dla rosnącej produkcji jabłek? Na całym świecie przybywa nowych sadów. Według prognoz za 10 lat produkcja jabłek może wynieść prawie 100 mln ton / fot. shutterstock

Na całym świecie przybywa nowych sadów. Według prognoz za 10 lat produkcja jabłek może wynieść prawie 100 mln ton. Największym graczem na rynku pozostaną Chiny, ale na podium będą także Stany Zjednoczone i Polska. To znaczy że walka o prawdziwy rynek dopiero się zacznie. Pierwszy poważny sprawdzian już w tym roku – informuje Agrobiznes w TVP.

W Polsce od lat rośnie powierzchnia i wydajność sadów jabłoniowych. Jeszcze kilka lat temu średnie zbiory kształtowały się na poziomie 20-30 ton z hektara. Teraz w nowoczesnych sadach jest nawet dwa, a nawet trzy razy więcej jabłek. W takiej sytuacji szukanie nowych rynków zbytu to konieczność. Ogromną nadzieją i wyzwaniem dla całej branży są Chiny.

Są duże szanse na to, że do Chin uda się sprzedać jabłka z tegorocznych zbiorów. Będą to mogli zrobić jednak tylko ci, którzy zgłoszą to w Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa i poddadzą się wymaganym kontrolom.

Do Chin powinny trafić owoce tylko z najwyższej półki. Pierwsze transporty zadecydują o przyszłości polskich jabłek na tamtejszym rynku. 

Więcej w programie Agrobiznes w TVP. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM