Rynek Bronisze: Spadły ceny krajowych warzyw i owoców

Autor: www.sadyogrody.pl 18 grudnia 2016 13:09

Rynek Bronisze: Spadły ceny krajowych warzyw i owoców fot. shutterstock

- W porównaniu z cenami sprzed roku znaczna część warzyw i owoców jest tańsza. Biała kapusta kosztuje w ofercie Rynku Hurtowego Bronisze od 40 do 50 groszy za kilogram, co w porównaniu  z 2015 rokiem oznacza połowę ceny. O 20 proc. mniej zapłacimy za kapustę kwaszoną. W ocenie dystrybutorów Rynku Hurtowego Bronisze większa sprzedaż rozpocznie się od poniedziałku 19 grudnia, teraz sklepy kupują pod bieżące potrzeby - informuje rynek hurtowy Bronisze.

Jabłka, w zależności od odmiany, kosztują , w ofercie hurtowej, od 86 groszy za kilogram do 2 zł  kg. Najdroższe są odmiany Szara Reneta (na szarlotki), Empire,  Bosscop.

- Ogórki kwaszone są w cenie niezmienionej, porównując do grudnia 2015 r, od 4 do 6 zł za kilogram. Chrzan tańszy o 10 proc. Za kilogram korzeni, w ofercie hurtowej, kupcy płacą od 6 do 7 zł. Krajowe warzywa korzeniowe są także tańsze, marchew o 50 proc., na Rynku Hurtowym w Broniszach (opakowania po 10 i 15 kg) sprzedawana jest w cenie od 50 do 60 groszy za kilogram. Cebula taniej o 40 proc. Sprzedawana jest po 40 - 60 groszy za kilogram (opakowania po 15 kg). Oznacza to, że w tym roku, w okresie świątecznym, na warzywa i krajowe owoce wydamy mniej - informuje rynek hurtowy w Broniszach.

Po raz pierwszy polscy producenci szklarniowych, malinowych pomidorów, nie wygaszają produkcji w czasie zimy. Można zatem kupić polskie pomidory malinowe w cenie 105 zł za 6 kg (17,5 zł za kilogram) – cena hurtowa.

Suszone śliwki z pestką kosztują 7 zł za kilogram, owoce bez pestki są o 4 – 5 zł droższe. Są także śliwki z importu, ceny od 11,70 do 14,60 zł za kilogram. Suszone jabłka 9 zł za kilogram, gruszki  od 8 do 10,80 zł za kilogram. Tańsze są tzw. dymione, droższe te suszone powietrzem.

Duża jest oferta grzybów. Zainteresowaniem kupców cieszą się grzyby na sznurkach (takie jak od babci) 28,10 zł za 100 g. Podgrzybki krajanka po 4,80 zł za 20 g., w paczkach po 10 sztuk.

Jak zwykle o tej porze zwiększone są dostawy oleju lnianego, który sprzedawany jest po 22 zł za litr, w butelkach po 250 ml oraz oleju rzepakowego, tłoczonego na zimno, po 18 zł za litr co oznacza cenę  o 2 zł niższą, w porównaniu do cen sprzed roku.

Z kolei pomarańcze w ofercie hurtowej na Broniszach są dostępne w cenie od 4,20 do 6 zł za kilogram  i jest to drożej o 30 proc.,  porównując ceny do cen z grudnia ubiegłego roku. Mandarynki, cenowo na poziomie takim samym, od 3,50 do 6 zł. Cytryny o 10 proc. taniej, i w ofercie hurtowej od 4 do 5 zł za kilogram.

Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy w Broniszach - to największe w Europie Środkowo Wschodniej centrum hurtowej dystrybucji  owoców, warzyw i kwiatów.  Powierzchnia ogólna rynku to ponad 62 ha.  Na Rynku Hurtowym Bronisze stałą sprzedaż  owoców, warzyw i kwiatów prowadzi prawie 400 przedsiębiorców. Do sprzedaży na wolnym powietrzu przygotowanych jest 1300 stanowisk. Ponad 20 tysięcy producentów rolnych dostarcza świeże produkty. Za pośrednictwem Rynku Hurtowego Bronisze sprzedawanych jest rocznie około 1,2 miliona ton owoców i warzyw (produkcji krajowej i z importu).

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM