Rynek amerykański i chiński szansą dla polskiego sektora owoców i warzyw

$data.author.description Autor: www.portalspozywczy.pl 11 marca 2015 08:31

Rynek amerykański i chiński szansą dla polskiego sektora owoców i warzyw Sławomir Majman, prezes PAIiIZ; fot. PTWP

Polskie firmy spożywcze oraz eksporterzy owoców i warzyw coraz uważniej przyglądają się dalekim rynkom. Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) dostrzega szansę w dopuszczenie krajowych jabłek czy gruszek m.in. na perspektywiczne rynki Chin i Ameryki Północnej.

- W przypadku obu Ameryk - z uwagi na koszty logistyki oraz ograniczenia prawne, możliwości eksportu są dość ograniczone. Widać jednak pewne możliwość zwiększenia eksportu warzyw i owoców mrożonych do USA i Kanady. Czynione są starania o dopuszczenie na rynek amerykański naszych jabłek i gruszek – komentuje na łamach serwisu portalspozywczy.pl, Sławomir Majman, prezes PAIiIZ.

Jego zdaniem perspektywiczny jest także rynek chiński. - Chiny to także potencjalny, duży odbiorca naszych owoców i warzyw lub ich przetworów. W tym wypadku czekamy na zezwolenia fitosanitarne, ministerstwo rolnictwa prowadzi rozmowy w tej sprawie. Podkreślam, że zgoda polityczna żeby eksportować już jest, teraz potrzebne są uzgodnienia techniczne – mówi Sławomir Majman.

PAIiZ chce ponadto ściągnąć chińskich inwestorów do Polski. Mowa o inwestycjach w zakłady przetwarzające np. jabłka, ponieważ Chiny to potężny rynek zbytu na przetwory z jabłek, w tym na ocet jabłkowy, cydr, itd.

Chiny to jeden z największych producentów jabłek i koncentratu jabłkowego. - Chińczycy nie będą wozić jabłek do Polski, przetwarzać a następnie eksportować do siebie. Taniej i wygodniej będzie kupić surowiec w Polsce, szczególnie że nasi producenci oferują jabłka najwyższej jakości, w dużych ilościach i atrakcyjnych cenach – dodaje prezes PAIiIZ.

Czytaj także: Chiński koncern chce inwestować w zakłady przetwarzające jabłka w Polsce

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM