Rosyjskie embargo otworzyło nowe możliwości dla polskich produktów (video)

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 22 lipca 2015 09:25

Rosyjskie embargo otworzyło nowe możliwości dla polskich produktów (video) Witold Boguta, prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw; fot. PTWP/Żelazna Studio (P.Pawłowski)

- Z jednej strony embargo było wieszczone i trochę oczekiwane, jednak z drugiej - kiedy ju stało się faktem było dla wszystkich dużym zaskoczeniem. Stracenie z dnia na dzień takiego odbiorcy jak Rosja było czymś nieoczekiwanym. Początkowo obserwowaliśmy drastyczny spadek cen, co wykorzystało przetwórstwo i odbiorcy z innych sieci. Jednak zamknięcie tego rynku spowodowało również wyzwolenie różnych inicjatyw i pomysłów – zarówno po stronie producentów jak i administracji – mówi serwisowi www.sadyogrody.pl Witold Boguta, prezes Krajowego Związku Producentów Owoców i Warzyw.

Grupy producentów zaczęły szukać nowych rynków i zmieniły sposób działania. - Zaczęły myśleć o współpracy, tworzeniu wspólnych firm, o dalszej koncentracji podaży, co poskutkowało tworzeniem konsorcjów. Powstały cztery takie podmioty, które mają szansę dobrze funkcjonować na dalekich rynkach. Takie działania dają szansę na tworzenie marek, których dotychczas nie było – dodaje Boguta.

Według niego, działania administracyjne również pomogły w walce ze skutkami rosyjskiego embarga. – Dzięki tym działaniom można było znacznie łatwiej wchodzić na nowe rynki, jak również zostały podjęte działania żeby otworzyć te rynki, które dotychczas były dla nas zamknięte – przyznaje.

Jednak aby zdobyć i utrzymać się na nowych rynkach należy dostosować się do wymagań, które stawiają nam konsumenci z tych krajów. - Jeżeli mówimy o jabłkach i dalekich rynkach to tylko około 20 proc. naszej produkcji spełnia wymogi tamtych odbiorców. Głównie chodzi o to, że tamtejsi konsumenci oczekują jabłek czerwonych albo zielonych natomiast nasze jabłka w dużej mierze są dwukolorowe. Wynika z tego konieczność zmiany nasadzeń, żeby 50 proc. naszej produkcji były to jabłka jednokolorowe – komentuje Witold Boguta. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM